aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Dzień liczby Pi na UMCS

Dzień Liczby Pi
Dzień Liczby Pi

od 1988 roku 14 marca obchodzone jest święto liczby Pi (14 marca to dzień urodzin Alberta Einsteina - 3.14 w amerykańskim zapisie daty urodzin). Dzień szczególnie hucznie obchodzony w Ameryce, ale w naszym kraju również z roku na rok zyskujący coraz większą popularność. Z tej okazji doświadczeni dydaktycy i popularyzatorzy nauki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS oraz studenci Koła Dydaktyków MaFiI już po raz piąty organizują dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ich nauczycieli warsztaty i zajęcia nie tylko promujące matematykę, ale również ukazujące tę naukę w przystępny i ciekawy sposób. Zapraszamy 14 marca w przestrzenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS (Instytut Matematyki i Instytut Informatyki). W ramach wydarzenia, dla ponad 300 uczniów z województwa lubelskiego i województw ościennych, odbędą się wykłady popularyzujące matematykę, konkursy zadaniowe oraz warsztaty z matematyki, robotyki i informatyki.

Inauguracja inicjatywy i tym samym pierwsze zajęcia dla licealistów rozpoczną się o godz. 9.00 w Auli Instytutu Informatyki UMCS (ul. Akademicka 9, Lublin). Warsztaty dla tej grypy wiekowej będą odbywały się w pomieszczeniach: A237, A230, A237, A240, D210, A230, lub D111 Instytutu Matematyki UMCS (pl. M. Curie-Skłodowskiej 1, Lublin).

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych rozpoczną się także o godz. 9.00 i będą prowadzone głównie w przestrzeniach Instytutu Matematyki UMCS. O godz. 10.15  kolei, w sali C156 rozpocznie się konkurs zadaniowy „Geometria wokół nas”, a w salach C159, A242 odbędą się warsztaty z robotyki. W sali A223 zaś zaplanowano haft matematyczny.

Od godz. 11.30 w sali C156 prezentowane będą prace zgłoszone na konkurs plastyczny "Moje Pi”, skierowany do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych.

*Symbol liczby Pi  - π - został pierwszy raz użyty w 1706 roku. Jest to pierwsza litera greckiego słowa περίμετρον – perimetron, co oznacza obwód.

Liczba Pi  – zgodnie z matematyczną definicją – to stosunek obwodu koła do jego średnicy, zapisywana jest w postaci symbolu: π, jest liczbą niewymierną i przestępną. Co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych (nie można jej zapisać za pomocą ułamka zwykłego), a jej rozwinięcie jest nieskończone i nieokresowe (nie ma żadnego porządku i nigdy się nie kończy). Przybliżona wartość liczby wynosi 3,14.

Oprócz wzorów matematycznych liczba Pi wykorzystywana jest również we wzorach fizycznych, demograficznych, a także epidemiologicznych. Wykorzystanie jej pozwala na wykonanie obliczeń z wysoką dokładnością. Stosuje się ją w: geometrii, analizie matematycznej, teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa, demografii, równaniach teorii grawitacji, a także matematyce kwantowej.


opublikowano: 2023-03-10
Komentarze
Polityka Prywatności