aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2023, ferie 2024

Jak przygotować się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego?

Dział: edukacja

Olimpiada to od wielu lat bardzo prestiżowa – przynajmniej w środowisku szkolnym – impreza. Do zmagań są typowani przez nauczycieli najzdolniejsi uczniowie, którzy mają reprezentować najpierw klasę, a później szkołę w regionie i kraju. Wygranie zmagań lub wysokie miejsce na olimpiadzie wiąże się z wieloma przywilejami. Coraz częściej jest to również spory krok w dorosłość i pierwszy, poważny wpis do CV, albo przynajmniej sygnał ku temu, że rynek pracy będzie mógł powalczyć o młodego, zdalnego człowieka. Jak zatem wygrać olimpiadę? Sekret tkwi oczywiście w odpowiednim przygotowaniu.

Co daje udział w olimpiadzie?

Zmagania są nie tylko prestiżowe same w sobie, ale też – jak już wspomnieliśmy – generują pewne przywileje. Są to między innymi:
  • zwolnienie z egzaminu maturalnego z języka polskiego (egzamin zdany z maksymalną liczbą punktów),

  • nagrody rzeczowe oraz ufundowane wyjazdy,

  • wyższe miejsca w listach rankingowych na najlepszych uniwersytetach w Polsce, między innymi Jagiellońskim, Warszawskim, Śląskim i Wrocławskim,

  • jak również możliwość starania się o stypendium Ministra Edukacji Narodowej.

Jest zatem o co walczyć, jednak zapisanie się na listę laureatów oraz finalistów wcale nie będzie proste. Przede wszystkim trudność stanowi konkurencja – inteligentnej młodzieży wciąż w naszym kraju nie brakuje – jak i pozom merytoryczny całego wydarzenia.


OLiJP to przede wszystkim wyjście poza ramy naukowe

Rodzice chcący skierować swoje dzieci na olimpiadę, sama młodzież i wreszcie kadra pedagogiczna muszą zdawać sobie sprawę, że do przystąpienia do zmagań potrzeba wykazać się wiedzą i ogromnym zaangażowaniem. Czy maksimum punktów z polskiego na maturze jest przy tym nieosiągalne? Wręcz przeciwnie, dla finalistów takie wyniki są jak najbardziej naturalne. Cały „problem” tkwi znacznie dalej, ponieważ młody człowiek musi wykazać się dużo szerszym przygotowaniem, niż tylko to zamknięte w ramach programu i standardu maturalnego. Olimpiada stoi na dużo wyższym poziomie, ocierającym się o prawdziwie akademicki.

W tym przypadku bardzo istotna będzie zdecydowanie szersza współpraca z nauczycielem. Bardzo dużo zależy od dobrego pedagoga, który odpowiednio szybko rozpozna talent i skieruje go na właściwe tory. Czasem jest to owoc współpracy kilku nauczycieli, którzy kształcą dziecko na kolejnych poziomach edukacyjnych.

Poza tym można też rozważyć korepetycje polskiego, jako osobny system pracy indywidualnej. Najważniejsze jest to, aby potrzeby szkolonego rozpoznał w odpowiedni sposób sam korepetytor, wprowadzając elementy pozaprogramowe do linii szkolenia.

Trzecim filarem będzie oczywiście udział rodziców, których zadanie leży również u podstaw – wszak zainteresowanie kogoś literaturą zazwyczaj nie bierze się znikąd, a podyktowane jest odpowiednio silną inspiracją. Wychowywanie dziecka w towarzystwie książek, trudniejszych pytań i zagadnień kulturowo-historycznych, to bardzo dobry kierunek. I wcale nie trzeba tego robić „na siłę” – wystarczy włożyć w to odrobinę pasji i sporo czasu.


Gdzie szukać wsparcia?

Oczywiście dobrego korepetytora można pozyskać z polecenia tzw. pocztą pantoflową, da się też przez przypadek trafić na kogoś z lokalnego ogłoszenia. Ale to rzadkość, najważniejsze są obecnie poszukiwania w internecie. Tutaj z pomocą przychodzi serwis BUKI, który jest platformą zrzeszającą wielu pedagogów, korepetytorów i wziętych nauczycieli w jednym miejscu. Są oni w wygodny sposób łączeni z uczniami, a pomaga w tym system ocen, kalendarz i możliwość budowania ciekawej wizytówki.

Korzystając z takiej platformy, można zapewnić dziecku świetne wsparcie, które będzie w stanie szybko przestawić jego myślenie z typowo szkolnego, na akademickie. Tego bowiem wymaga udział w olimpiadzie z języka polskiego – wiedzy ponad podstawę programową i ogromnego rozeznania w sprawach, które są w zasięgu naukowym studentów na końcowych etapach nauki.


data ostatniej modyfikacji: 2022-11-07 17:43:46
Komentarze
Polityka Prywatności