Terminy ferii:  ferie 2023, ferie 2024

Co to jest ubezpieczenie posagowe?

Dział: edukacja

Każdy rodzic stara się zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do życia. Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym na przyszłość, aby ułatwić mu start w dorosłość. Oprócz gromadzenia oszczędności, dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia posagowego. Na czym polega taka polisa? Wszystkiego się dowiesz z niniejszego artykułu!

Co to jest ubezpieczenie posagowe?

Współczesny rynek ubezpieczeniowy ma do zaoferowania wiele produktów na każdy cel. Oprócz popularnych polis na życie lub komunikacyjnych, znajdziesz m.in. ubezpieczenie posagowe. Nie jest ono tak powszechne, jednak coraz więcej osób decyduje się na jego wykupienie, aby zadbać o przyszłość finansową swojej pociechy. Jest to rodzaj polisy, którą opłaca rodzic lub opiekun prawny przez cały okres obowiązującej umowy. Zgromadzone w ten sposób oszczędności zostają następnie wypłacone dziecku po osiągnięciu pełnoletności. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na stronie https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-posagowe. Ubezpieczenie posagowe można porównać do rachunku oszczędnościowego, jednak ma znacznie więcej zalet niż tradycyjna lokata.

Jak działa ubezpieczenie posagowe?

Polisa polega na opłacaniu składek według ustalonej częstotliwości. Fundator, czyli osoba wykupująca ubezpieczenie, może zdecydować czy wpłaty będą dokonywane miesięcznie, kwartalnie czy co pół roku. Przy zawieraniu umowy zostaje także ustanowiona wysokość składek, jednak kwota nie może być niższa niż 100 zł. Zgromadzony w ten sposób kapitał zostanie wypłacony Twojemu dziecku po zakończeniu obowiązywania polisy.

Ubezpieczenie posagowe to elastyczny produkt ochronno-oszczędnościowy, który możesz dopasować do swoich możliwości finansowych. Żeby wykupić polisę, muszą jednak zostać spełnione określone warunki:

  • umowa jest zawierana zazwyczaj na minimum 10,

  • limit wieku wynosi maksymalnie 15 lat i większość ubezpieczycieli nie oferuje produktów dla starszych dzieci,

  • ubezpieczenie kończy się wraz z osiągnięciem pełnoletności ubezpieczonego lub ukończeniu 25 roku życia,

  • fundator nie może mieć więcej niż 60 lat w dniu zawierania umowy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą same ustalać sobie warunki współpracy, dlatego wymagania w poszczególnych firmach mogą się nieco różnić. W większości przypadków wyglądają jednak podobnie.

Jak wybrać dobrą polisę posagową?

Podstawowy wariant ubezpieczenia gwarantuje wypłatę kapitału po zakończeniu umowy. Niektórzy ubezpieczyciele zobowiązują się do pokrywania składek po śmierci fundatora i oferują możliwość rozszerzenia polisy. Warunki oferty w poszczególnych towarzystwach możesz sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń na życie rankomat.pl. Znajdziesz tam również polisy posagowe wraz z najistotniejszymi informacjami dotyczącymi danego produktu. Zanim więc zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia, przeanalizuj dostępne opcje. Polisa posagowa jest bowiem inwestycją długoterminową, dlatego jej wybór nie powinien być pochopny. Aby w pełni zabezpieczyć swoje dziecko finansowo, warto też rozważyć zakup ubezpieczenia na życie i ustanowić pociechę jako osobę uposażoną.


data ostatniej modyfikacji: 2021-05-14 14:56:39
Komentarze
Polityka Prywatności