30 listopada w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu dwunasto- i dziewięciolatek poprowadzą wykład o piratach w ramach Polskiej Akademii Dzieci.
Młodzi eksperci: Olaf (12 lat), Lars (9 lat) Kuzykowie
Temat: "Piractwo morskie"
Dorosły ekspert: prof. DSW dr hab. Krzysztof Kubiak, wykładowca akademicki, publicysta. Ekspert w zakresie zwalczania terroryzmu morskiego i piractwa - jeden z nielicznych w Polsce. Badacz współczesnych konfliktów zbrojnych i zjawisk zagrażających bezpieczeństwu. Zajmuje się m.in. problematyką zarządzania informacją kryzysową. Komandor Marynarki Wojennej RP. Dziekan Wydziału Nauk Technicznych DSW.
Moderator spotkania: Katarzyna Chudziak, młody ekspert z października 2012 r.
– Jeżeli sądzimy, że dzisiaj piractwo, i to nie piractwo fonograficzne oraz komputerowe, nie istnieje – popełniamy poważny błąd – podkreśla prof. DSW dr hab. Krzysztof Kubiak. – Morscy bandyci nadal grasują w niektórych częściach Oceanu Światowego stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla marynarzy, grabiąc ładunki i porywając załogi dla okupu. Paradoksem jest przy tym fakt, że dzisiaj – w epoce globalnej sieci komputerowej – piractwo ma się całkiem dobrze i nic nie wskazuje by uległo to zmianie – uzupełnia.
Polska Akademia Dzieci to projekt, w którym wykłady prowadzą zarówno młodzi, jak i dorośli wykładowcy. Dzięki temu młodzi naukowcy mogą prezentować oraz poszerzać swoją wiedzę. – Taka forma zabawy pozwala u dzieci rozbudzić ciekawość świata oraz daje im możliwość zapoznania się z życiem akademickim na długo przed podjęciem studiów – mówi koordynatorka projektu.
Możliwość prowadzenia wykładu, a także aktywne w nim uczestniczenie poprzez zadawanie pytań, wyrabia w dzieciach poczucie wpływu, podnosi poziom wiary we własne możliwości i własną wiedzę, a także pokazuje w jak można czerpać radość z poznawania – dodaje.
W ciągu roku akademickiego organizatorzy zaplanowali osiem wykładów, podczas których swoją wiedzę będą prezentować zarówno młodzi, jak i dorośli eksperci. Wykłady mają miejsce w ostatni piątek każdego miesiąca, oprócz grudnia. Na pierwszym wykładzie uczestnicy uroczyście otrzymali imienne indeksy uczelni.
W czasie kolejnych zjazdów uczestnicy będą mogli opowiedzieć o swoich pasjach i zainteresowaniach, wcielając się w rolę eksperta.