aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Trudne pytania podczas rozmowy o pracę

Dział: edukacja

Podczas przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej kandydaci zwracają szczególną uwagę na pytania, które mogą pojawić się ze strony rekrutera. W takim momencie odpowiednią taktyką będzie również zapoznanie się z listą trudnych pytań, z którymi potencjalni pracownicy mają największy problem. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą ewentualność, jednocześnie sprawisz, że rekruter odbierze Cię jako osobę przygotowaną i profesjonalną.

  1. Jakie są Pani/Pana słabe/mocne strony?

Pytanie tego typu pojawia się na większości rozmów, kandydaci jednak nadal miewają problemy z odpowiedzeniem na nie. Dobrym pomysłem będzie wypisanie swoich mocnych i słabych stron na kartce przed rozmową i przeanalizowanie ich pod kątem wybranej oferty pracy. Opracowując słabe strony, wybierz te, które nie mają związku z danym stanowiskiem pracy i nie przeszkadzałyby w wypełnianiu obowiązków lub które już udało Ci się pokonać. Podczas opisywania mocnych stron skup się na swoich osiągnięciach, przygotuj również argumenty potwierdzające te strony u Ciebie i odnieś je do zdobytego doświadczenia.

  1. Ile chciałaby/chciałby Pani/Pan zarabiać?

Pytanie to może wprowadzić w zakłopotanie niejednego kandydata, jest jednak bardzo ważne. Podczas przygotowań do odpowiedzi postaraj się sprawdzić widełki zarobków na danym stanowisku. Zwróć również uwagę na swoje dotychczasowe doświadczenie — im jest ono dłuższe, tym na większe zarobki powinieneś liczyć. Swoje oczekiwania postaraj się uzasadnić właśnie doświadczeniem i umiejętnościami. Jednocześnie nie staraj się naciskać — jeżeli pytanie o zarobki nie pojawi się ze strony rekrutera, możesz sam delikatnie nadmienić o tej kwestii, jednak zrób to z wyczuciem i w odpowiednim momencie.

  1. Jaki był powód zmiany ostatniego miejsca pracy?

Podczas odpowiedzi na to pytanie bądź szczery. Jeżeli zmiana pracy wynikła z błędu szefa lub złego traktowania wspomnij o tym, jednak nie oczerniaj dawnego pracodawcy w oczach rekrutera. Pamiętaj, że firmy z łatwością mogą się ze sobą komunikować, a taka taktyka mogłaby postawić Cię w złym świetle. Jeżeli odejście z pracy miało związek z Twoją prywatną sytuacją np. chorobą, śmiercią kogoś bliskiego czy pilnym wyjazdem, postaraj się w skrócie opowiedzieć o tym, nie wdając się jednak zbyt w szczegóły. 


ostatnia zmiana: 2023-08-16
Komentarze
Polityka Prywatności