aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2023, ferie 2024

Konkursy Rok przed Maturą

Zapraszamy uczniów klas przedmaturalnych szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego (niezdających matury w roku organizacji konkursu) do udziału w kolejnych edycjach konkursów organizowanych przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w ramach programu: Społeczna odpowiedzialność nauki „Ucz się z MaFil-ą 3”. Mowa o konkursach Rok przed Maturą – Matematyka i Rok przed Maturą – Fizyka.

Celem obu konkursów jest m.in.: rozwijanie wśród uczniów zainteresowań matematyką i fizyką, zapoznanie ich ze standardami wymagań i formułą egzaminu maturalnego z obu przedmiotów, a także zaprezentowanie osiągnięć naukowych z zakresu matematyki i fizyki oraz badań prowadzonych na Wydziale Mat-Fiz-Info i bazy naukowo-dydaktycznej Wydziału.

W pierwszym etapie konkursu uczniowie w szkołach rozwiązują arkusz zadań w formie zbliżonej do arkusza na poziomie maturalnym. W części szkolnej liczba uczestników jest nieograniczona i zależy od ilości zgłoszonych szkół, do których zostaną rozesłane arkusze. Najlepsi uczestnicy z każdej szkoły spotkają się w drugim, finałowym etapie zorganizowanym w Instytucie Matematyki UMCS (Rok przed Maturą – Matematyka) i Instytucie Fizyki UMCS (Rok przed Maturą – Fizyka). Wtedy ponownie zmierzą się z arkuszem zadań podobnym do maturalnego. Ponadto wezmą też udział w wykładzie i warsztatach oraz w zwiedzaniu Wydziału. W ubiegłym roku w obu finałach wzięło udział ok. 200 osób.

Zgłoszenia szkoły do konkursów dokonuje nauczyciel reprezentujący szkołę. Może to zrobić drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego, znajdującego się  na stronie internetowej: https://archimedes.umcs.pl/rokprzedmatura-matematyka (Rok przed Maturą – Matematyka) i https://archimedes.umcs.pl/rokprzedmatura-fizyka/rejestracja/ (Rok przed Maturą – Fizyka).

Rejestracja na Rok przed Maturą – Matematyka trwa do 20 marca br. Etap szkolny odbędzie się 27 marca. 30 kwietnia będą przesłane listy rankingowe ze szkół. Następnie 15 maja zostaną ogłoszone listy uczestników drugiego – finałowego etapu, który będzie miał miejsce 16 czerwca w Instytucie Matematyki UMCS.

Z kolei zapisy na Rok przed Maturą – Fizyka potrwają do 5 kwietnia br. Etap szkolny zaplanowano na 13 kwietnia. Listy rankingowe ze szkół zostaną przesłane 15 maja, zaś lista uczestników finałowego etapu będzie ogłoszona 22 maja. Finał odbędzie się 6 czerwca w Instytucie Fizyki UMCS.

Udział w konkursach to szansa dla uczniów, by na rok przed egzaminem dojrzałości spróbowali swoich sił w rozwiązywaniu zadań, które mogą pojawić się na maturze.

Gorąco zachęcamy do udziału. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

data ostatniej modyfikacji: 2023-03-16 13:15:11
Komentarze
Polityka Prywatności