aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2023, ferie 2024

UwB zaprasza na Tydzień z Filologią

Tydzień z Filologią to akcja adresowana do uczniów oraz nauczycieli, która organizowana jest przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Pierwsza odsłona akcji w dniach 27.02.-3.03., kolejna 20-24.03.2023.

„Tydzień z Filologią UwB” to w sumie 12 spotkań, podczas których przedstawiciele polonistyki, rusycystyki, romanistyki, kanadystyki i amerykanistyki przybliżą młodzieży problematykę związaną z nowoczesnymi badaniami z zakresu literatury i kultury.

- W tym roku szczególny nacisk kładziemy z jednej strony na kanoniczne utwory literatury polskiej i światowej, a z drugiej – na teksty dotyczące przemocy, tożsamości i współczesnych przekształceń tradycji. Nie zabraknie jednak i innych zagadnień, jak kultura francuska (i kuchnia) XVIII wieku. Chcemy bowiem rozmawiać zarówno o lekturach, jak i o ważnych utworach czy zjawiskach nieujętych w programach nauczania szkół średnich, tak, aby stworzyć młodym ludziom okazję do powtórzenia materiału (przed egzaminem maturalnym) oraz do poszerzenia swoich literacko-kulturowych horyzontów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dr hab. Monika Bednarczuk, jedna z organizatorek „Tygodnia z Filologią UwB”.

Wśród tegorocznych propozycji tematycznych znalazły się m.in. Trauma, fantastyka i plebejskość w poezji najnowszej (Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Anna Adamowicz i Justyna Kulikowska); Miłość, diabeł i literatura. Wokół „Mistrza i Małgorzaty”;Mała Apokalipsa”; „Noc Listopadowa”; Doświadczenia łagrowe w literaturze XX wieku; „Życie po życiu” powieści realistycznej. Co wspólnego ma powieść XIX wieku ze współczesną literaturą i serialami;  O upiorach, wąpierzach i rusałkach, czyli obraz wierzeń słowiańskich u polskich romantyków.

Wszystkie spotkania będą odbywać się online, za pośrednictwem aplikacji MS Teams.

- Przyjmujemy zgłoszenia grup młodzieży od nauczycieli i nauczycielek, lecz również od indywidualnych uczniów i uczennic zainteresowanych udziałem w prelekcjach. Gorąco zapraszamy na spotkania z naszym Wydziałem! – dodaje dr hab. Monika Bednarczuk.


data ostatniej modyfikacji: 2023-02-23 11:51:33
Komentarze
Polityka Prywatności