aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii: ferie 2024, ferie 2025

Jak rozpoznać scam w ofertach pracy?

Dział: edukacja

Oferty pracy zamieszczane w Internecie często nie są sprawdzane. Oznacza to, że każdy może napisać w nich, co zechce. Otwiera to furtkę dla oszustów, którzy chcą zebrać dane kandydatów czy wyciągnąć od nich pieniądze. Sprawdź, czego się wystrzegać, aby nie dać się oszukać podczas aplikowania na oferty pracy!

Czym jest scam?

Scam to inaczej przekręt. Słowo to opisuje nieuczciwe działania w Internecie, na które jest narażony każdy użytkownik. Pod kątem ofert pracy może się on przejawiać np. obiecywaniem dużej sumy pieniędzy na stanowisku bez doświadczenia. Takie działanie ma na celu wzbudzenie zaufania osoby aplikującej, która w pośpiechu oraz poprzez przypływ nadziei na znalezienie łatwiej pracy może nie być w stanie wykryć oszustwa.

Na co uważać podczas aplikowania na oferty pracy?

Oszustów w Internecie nie brakuje, należy więc zachować ostrożność podczas aplikowania na oferty pracy. Osoby te działają bardzo sprytnie i mają swoje sposoby na uśpienie uwagi kandydata. Jednym z nich jest oferowanie stanowiska pracy po wcześniejszym wysłaniu skanu dowodu czy przelaniu wyznaczonej sumy na konto. Pamiętaj — uczciwy pracodawca nie będzie wymagał od Ciebie podania wrażliwych danych już na samym początku rozmowy, a tym bardziej prosił o wpłacenie pieniędzy!

Kolejnym sposobem oszustów na wyciągnięcie pieniędzy czy danych, którego należy się wystrzegać, jest wysyłanie zainfekowanych linków. Mogą być one nazwane np. „Umowa” czy „Warunki współpracy”. Kandydat bez wahania klika w takie odnośniki. Nie wie jednak, że są one pełne wirusów, które od razu przejmują kontrolę nad telefonem czy komputerem. Takim sposobem oszuści czyszczą konta bankowe czy przejmują wrażliwe dane.

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim aplikuj na oferty umieszczone na sprawdzonych i wiarygodnych stronkach np. poprzez portal Pracuj.pl. Jednocześnie wystrzegaj się darmowych serwisów ogłoszeniowych, na których oferty nie są sprawdzane. Jeżeli jednak znalazłeś wiarygodne ogłoszenie na takiej stronie, sprawdź koniecznie wszystkie zawarte w nim informacje. Oferta pracy powinna przede wszystkim zawierać dane firmy (nazwę oraz adres siedziby). Wystrzegaj się ogłoszeń, w których „pracodawcy” obiecują duże wynagrodzenie za 2-3 godziny pracy dziennie.. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć oszustwa.


data ostatniej modyfikacji: 2023-02-23 09:45:47
Komentarze
Polityka Prywatności