Terminy:  ferie 2022  ferie 2023

Pokazy chemiczne na UG

UG_logo_pl_200

Uniwersytet Gdański wznawia pokazy chemiczne. Najbliższe spotkanie odbędzie się 11 grudnia o godzinie 12:00.

Popularyzacja chemii to główny cel, który przyświeca inicjatywie otwartych pokazów doświadczeń chemicznych, prowadzonych przez dra Tomasza Plucińskiego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem sobotniego spotkania będzie kinetyka chemiczna. - Jest ona uważana za nudny dział chemii, sprowadzający się do uczenia się na pamięć matematycznych formuł rachunku różniczkowego. Zaproponuję zupełnie inne podejście - zapowiada dr Tomasz Pluciński.

Choć rozwój pandemii na półtora roku przerwał program zajęć popularyzujących chemię, prowadzonych przez Wydział Chemii UG, zostają one wznowione i tym razem dostępne w formule hybrydowej (on-line,  z niewielkim audytorium na Sali Wydziału Chemii UG -dla osób wcześniej zarejestrowanych).

Adresatami pokazów doświadczeń chemicznych są uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz nauczyciele. Jako że kinetyka, będąca tematem grudniowego spotkania, sama z siebie jest trudna, tym razem pokazy będą adresowane bardziej do uczniów szkół ponadpodstawowych.

- Przygotowałem 10 reakcji chemicznych, które zaprezentuję podczas spotkania – mówi dr Tomasza Pluciński. - Kinetyka chemiczna uważana jest za nudny dział chemii. Zaproponuję zupełnie inne podejście: na przykładzie pokazu kolorowej, o zaskakującym przebiegu reakcji – zachęcę uczniów do samodzielnego określenia podstawowych pojęć opisujących szybkość zmian zachodzących podczas reakcji chemicznych. W podobny, widowiskowy sposób, czasem sięgając do anegdotycznych analogii z życia codziennego, będę starał się zademonstrować przebieg bardziej skomplikowanych procesów chemicznych.  

Co będziemy mieli okazję zobaczyć? Klasyczną kolorową reakcję (zasadowa hydroliza chlorku t-butylu), "zegarową" reakcję formalinową, "wytrysk ludwika", autokatalizę (niezwykły przebieg "zegarowej" Reakcji Landolta),  katalizę (synteza wody z wodoru i tlenu "na zimno"), reakcje enzymatyczne, procesy samoorganizacji (reakcja oscylacyjna Briggsa-Rauschera, wędrujące kolorowe fale reaktywności chemicznej) - i ich zaskakujące odpowiedniki w zachowaniu zbiorowisk ludzkich - emocjonalne zachowania tłumu, ekspansja ekonomiczna i wojskowa na świecie. Dowiemy się też, jak chemicy rozszyfrowują mechanizmy procesów w skali atomowej.

Najbliższe pokazy odbędą się 11 grudnia 2021. Start godz. 12.00 (online i sala D1 na Wydziale Chemii UG). Na pokaz zostaną wpuszczone tylko te osoby, które dokonały wcześniejszej rejestracji. Reszta może dołączyć do transmisji online w aplikacji zoom.

Cykl otwartych spotkań i pokazów atrakcyjnych, mało znanych doświadczeń chemicznych na UG prowadzony jest przez dra Tomasza Plucińskiego od ok 30 lat.


data ostatniej modyfikacji: 2021-12-09 15:51:46
Komentarze
Polityka Prywatności