Terminy:  ferie 2022  ferie 2023

Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa w WSPiA

WSPiA - Święto BW

Już po raz siódmy WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tym razem ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia Święto odbędzie się w formule hybrydowej, a zamiast pokazów służb mundurowych uczelnia zaproponuje uczniom atrakcyjne zajęcia z tematyki związanej z pierwszą pomocą, samoobroną oraz kryminalistyką i kryminologią.

Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 7 czerwca 2021 r. Będzie to pierwsze spotkanie na żywo z uczniami, którzy uczestniczą w zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Do tej pory wszystkie spotkania organizowane były w formie edukacji zdalnej. Po ostatnim „luzowaniu” obostrzeń możemy wreszcie spotkać się z uczniami na żywo podczas specjalnie przygotowanych zajęć. 

Ze względu na obowiązujące przepisy w święcie będzie uczestniczyć około 350 uczniów szkół średnich z 9 szkół z Podkarpackich miast. Przez cały tydzień od poniedziałku do piątku zgodnie z wyznaczonym wcześniej planem będą poznawać różne tajniki pierwszej pomocy, samoobrony oraz kryminalistyki i kryminologii. Wszystko zaplanowane zostało zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarno-epidemiologicznymi. 

Atrakcyjne zajęcia dla studentów  

Zajęcia poprowadzą wykładowcy WSPiA, praktycy i eksperci z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego. W zajęciach wspomagać ich będą studenci WSPiA. Wszystkie spotkania zostaną nagrane i udostępnione uczniom wszystkich podkarpackich szkół średnich. „Symulowane oględziny miejsca zdarzenia” zaprezentuje inspektor Andrzej Bodzioch, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie. Warsztaty kryminalistyczne pt. „Bądź jak Sherlock Holmes” poprowadzi mgr Alena Myrda, b. naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Rzeszowie. Podczas zajęć z samoobrony uczniowie będą mogli poznać techniki interwencyjne oraz policyjny tor przeszkód. Tą część poprowadzi mgr Wojciech Surmiak, b. funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego KWP w Rzeszowie. Ostatnim tematem tegorocznego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego w WSPiA będą zasady udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty z tej tematyki poprowadzi mgr Kinga Kawalec-Ząbek, trener z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego. 

Tegoroczne siódme już Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpocznie się w poniedziałek 7 czerwca i potrwa aż do piątku 11 czerwca 2021 r. Uczestniczyć w nim będzie młodzież z Rzeszowa, Dębicy, Kolbuszowej, Kołaczyc, Łańcuta, Tyczyna, Stalowej Woli, Niska oraz Krosna. Każdego dnia w salach wykładowych będą pojawiać się uczniowie z dwóch szkół. Wszystko zostało zaplanowane, tak aby uczniowie z różnych grup mieli ograniczony kontakt z pozostałymi uczestnikami Święta. Zajęcia będą rozpoczynać się o godzinie 8:30 a kończyć około godziny 14:00. 

Uroczyste rozpoczęcie siódmego Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego z udziałem m.in. władz uczelni, wykładowców, studentów, uczniów i nauczycieli zaplanowano na poniedziałek 7 czerwca 2021 r. o godzinie 10:45. Inauguracja Święta będzie transmitowana na żywo na stronie www.wspia.eu.  

Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego 

Jest to impreza cykliczna organizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Jest on elementem realizowanego przez Uczelnię unijnego projektu „Akademia Bezpieczeństwa WSPiA”. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach Święta łącznie uczestniczyło blisko 12 tys. osób – studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski. Święto jest jednym z elementów realizowanego przez WSPiA Programu Edukacyjno-Badawczego „BEZPIECZNA PRZYSZŁOŚĆ” promującego szeroko rozumianą edukację prawną oraz edukację na rzecz bezpieczeństwa. 

Święto jest ciekawą formułą działań profilaktycznych skierowanych do młodzieży. Służy budowaniu partnerstwa między przedstawicielami służb sektora bezpieczeństwa wewnętrznego, pracownikami naukowymi i dydaktykami oraz młodzieżą na rzecz ochrony młodych ludzi przed współczesnymi zagrożeniami. Celem Święta jest także ocieplenie wizerunku służb mundurowych, które w sposób naturalny kojarzą się młodzieży m.in. ze stosowaniem władztwa państwowego, a w mniejszym stopniu z funkcją służebną i profilaktyczną na rzecz społeczeństwa. Impreza pozwala rozszerzyć wiedzę młodych ludzi na temat współczesnych zagrożeń, pogłębić swoje zainteresowania oraz zweryfikować oczekiwania co do przyszłej edukacji czy pracy zawodowej w sektorze bezpieczeństwa. Uczestnicy mogą przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda codzienna służba funkcjonariuszy i jak w praktyce stosowane są przepisy, programy, czy zasady, o których uczą się w szkołach. Święto objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. 

data ostatniej modyfikacji: 2021-06-02 14:53:46
Komentarze
Polityka Prywatności