aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

UWr organizuje wykłady otwarte oraz pokazy z fizyki dla uczniów szkół średnich

Wykłady i pokazy organizowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego dla uczniów dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych odbędą się w siedzibie Instytutu przy pl. Maksa Borna 9 w sali 60 im. Jana Rzewuskiego (rotunda). Początek każdego z nich zaplanowano na godz. 11.15.

Projekt skierowany jest do pasjonatów fizyki, którzy nie podjęli jeszcze nauki na uczelniach wyższych. Wykłady będą doskonałą okazją do tego, by poczuć atmosferę panującą na uniwersyteckich korytarzach i - przede wszystkim - zdobyć wiedzę, którą pracownicy naukowi postarają się przekazać w jak najbardziej atrakcyjny sposób.

Pierwszy wykładów odbędzie się 22 października. O falach grawitacyjnych i ich detekcji opowie dr Arkadiusz Błaut. Zdradzi również, czym są zmarszczki czasoprzestrzeni podróżujące z prędkością światła i czy już je wykryto. - Na wykładzie poznamy naturę fizyczną fal grawitacyjnych i metody ich detekcji. Warto dowiedzieć się, dlaczego dzięki nim powoli otwiera się nowe okno na Wszechświat - mówi dr Błaut.

Współczesne możliwości obserwacji mikroświata - to temat kolejnego wykładu zaplanowanego na 19 listopada. Poprowadzi go prof. Marek Nowicki. Wykład dotyczy problematyki współczesnej mikroskopii. W szczególności przedstawiona zostanie budowa oraz zasada działania skaningowego mikroskopu tunelowego (STM). Podczas wykładu zostaną przedstawione przykładowe obrazy STM różnych powierzchni odwzorowanych z rozdzielczością atomową oraz sposoby przemieszczania atomów i molekuł znajdujących się na powierzchni ciał stałych. Prezentacja zawiera bogatą grafikę oraz oryginalne wyniki doświadczalne przedstawione w formie filmów dotyczących formowania układów niskowymiarowych składających się z policzalnej liczby atomów, przebiegu syntezy bifenylu, dyfuzji atomów, nukleacji wysp krzemu i germanu oraz artefaktów w mikroskopii STM.

10 grudnia prof. Michał Tomczak wygłosi wykład pt. Nasze gwiezdne sąsiedztwo. - W trakcie wykładu postaram się odpowiedzieć na pytania: jak wyznaczyć odległość do gwiazdy, kim są nasi kosmiczni sąsiedzi, czy nic nam z ich strony nie grozi i jakie obiekty są typowe dla naszej Galaktyki, a które są prawdziwą rzadkością - mówi prof. Tomczak.

Ostatnim z serii jest wykład dra Tomasza Greczyło pt. Pobiegaj z fizykiem. - Fizyk biega, bo lubi. Bieganie poprawia samopoczucie, daje satysfakcję, dostarcza endorfin, ale jest także ciekawym tematem do rozważań różnorodnych aspektów fizycznych - wyjaśnia dr Greczyło.

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wybrane problemy mechaniki, termodynamiki oraz biofizyki biegania. Próby znalezienia odpowiedzi, między innymi, na pytanie ile kroków stawia maratończyk oraz ile energii zużywa organizm podczas tego królewskiego dystansu. Wykładowi będą towarzyszyć pokazy i doświadczenia.

Wszystkie wykłady dla uczniów dolnośląskich szkół średnich oraz ich nauczycieli odbędą się w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. Maksa Borna 9 w sali 60 im. Jana Rzewuskiego (rotunda). Początek każdego z nich zaplanowano na godz. 11.15.


data ostatniej modyfikacji: 2016-10-24 13:41:47
Komentarze
Polityka Prywatności