Edukacja - artykuły

Terminy: ferie 2019   ferie 2020

LICEUM AKADEMICKIE UMK DRUGIE W POLSCE

Liceum Akademickie Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się na drugim miejscu w Rankingu Liceów STEM 2016, opublikowanym przez miesięcznik "Perspektywy".

Ranking STEM (skrót angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Mathematics - nauka, technologia, inżynieria, matematyka) wskazuje, które szkoły najlepiej kształcą w zakresie przedmiotów ścisłych i przygotowują do studiów technicznych. Celem zestawienia - jak piszą jego twórcy - jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka, a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych.

Ranking Liceów STEM 2016 uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Zestawienie zostało oparte na trzech kryteriach:

  • wynikach z matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia oraz informatyka (50%);
  • wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25%);
  • sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych, odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (25%).

Łącznie sklasyfikowano 200 najlepszych liceów STEM w Polsce. Tabelę otwiera XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie, które obroniło pozycję lidera sprzed roku. Liceum Akademickie ZS UMK w Toruniu awansowało o trzy oczka na drugie miejsce, a pierwszą trójkę zamyka XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (skok o 5 pozycji).

Pełen ranking


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:35:21
Komentarze

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif
ATAS_220.gif
ef_220.jpg
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
PUM_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
miniatura
Polityka Prywatności