aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Uczniowie z Rzeszowa i Łańcuta zobaczą oględziny miejsca przestępstwa

Łańcut i Rzeszów to kolejne miasta, w których odbędą się zajęcia w ramach działającej przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Tym razem tematem spotkania z uczniami ze szkół ponadgimnazjalnych będą oględziny miejsca zdarzenia oraz rekonstrukcja miejsca wypadku drogowego z wykorzystaniem fantomów i zestawów pozoracji ran i urazów. Zajęcie odbędą się w poniedziałek i wtorek 11 i 12 stycznia 2016 r.

Styczniowe zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzi prof. Czesław Kłak, Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa oraz Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i Łańcuta przygotowano wiele ciekawych tematów.

Będą mogli uczestniczyć m.in. w oględzinach miejsca zdarzenia oraz prezentacji sposobów badania osób w celach dowodowych. Podczas zajęć wykorzystane zostaną zestawy symulacyjne zakupione do Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA. Są to fantomy, zestawy pozoracji raz i urazów np. ran ciętych, rąbanych, tłuczonych, postrzałowych, oparzeniowych oraz ran pozorujących obrażenia odniesione w wypadku drogowym.

Zajęcia dotyczyć będą również problematyki opiniowania sądowo-lekarskiego w procesie karnym, w tym ustalania rodzajów obrażeń i ich skutków w kontekście odpowiedzialności karnej. Przewidziano także rozważania na temat kryminalistycznej rekonstrukcji miejsca wypadku drogowego, z wykorzystaniem fantomów prezentujących obrażenia człowieka, odniesione w takim wypadku.

Podczas zajęć słuchacze Akademii będą mogli zobaczyć zestawy symulacyjne do prezentacji skutków nadużycia alkoholu oraz środków odurzających. Ta część będzie maiła na celu pokazanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych, jak działają tego typu środki, jak zachowuje się człowiek pod ich wpływem i jakie uszkodzenia narządów mogą wywołać. W tej młodzież będzie mogła poznać zagadnienia z zakresu toksykologii sądowej i mechanizmach ustalania przyczyny zgonu i obrażeń ciała w związku z działaniem różnego rodzaju toksyn.

Na koniec zajęć przedstawiona zostanie problematyka antropologii kryminalnej w oparciu o zestawy symulacyjne pokazujące obraz czaszki człowieka w różnym wieku oraz czaszki płodu, w tym identyfikacji człowieka na podstawie budowy kości, a także odontologii - identyfikacji człowieka na podstawie uzębienia.

Zajęcia odbędą się w najbliższy poniedziałek 11 stycznia 2016 r. o godzinie 13.00 w II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie oraz we wtorek 12 stycznia o godzinie 13:30 w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawy i Administracji.

Akademia

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu "Bezpieczna przyszłość". Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.

Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa na zakończenie zajęć otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne.

Więcej na temat Akademii można znaleźć na stronie: http://www.wspia.eu/uczelnia/mapib

O WSPiA


data ostatniej modyfikacji: 2016-01-11 11:10:43
Komentarze
Polityka Prywatności