WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa objęła patronatem „Klasę policyjną” w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. W ramach współpracy uczniowie będą uczestniczyć m.in. w warsztatach i wykładach prowadzonych przez kadrę specjalistów z WSPiA, zajęcia w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej oraz współpracować ze Studenckimi Kołami Naukowymi.
Dynamiczne pokazy i prezentacje wyposażenia służb mundurowych, „Mecz Przyjaźni” w Futsalu z udziałem wojsk amerykańskich, zawody sportowe oraz konferencja i seminarium naukowe dotyczące zagrożeń i konfliktów zbrojnych – to tylko wybrane punkty programu IX edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa, organizowanego przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Impreza w tym roku zyskała szczególną rangę ze względu na Patronat Honorowy Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Podkarpacka młodzież zdecydowanie potępia rosyjską inwazję na Ukrainie i jest gotowa na walkę w obronie ojczyzny – tak wynika z badań przeprowadzonych na początku wojny przez pracowników WSPiA. Ankieta dotycząca poglądów młodzieży na temat konfliktu zbrojnego u wschodnich sąsiadów pozwoliła na opracowanie raportu pt. „Ryzyko wojny we współczesnym świecie”.
Blisko 800 uczniów z 41 szkół z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego zgłosiło się do Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Konkurs po raz IV organizuje WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. I etap (szkolny) odbędzie się w środę 4 marca 2020 r. O godzinie 10:00 uczniowie zmierzą się z testem jednokrotnego wyboru złożonym z 30 pytań. Na odpowiedź będą mieli 30 minut. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody w tym bezpłatne studia w WSPiA.
Ponad 300 uczniów z 14 szkół średnich w Rzeszowie i okolicach weźmie udział w 13. edycji Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka. W środę 30 października 2019 r. zmierzą się z testem złożonym z 30 pytań przygotowanych przez ekspertów z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Konkurs organizowany przez Uczelnię od 13 lat jest zapowiedzią kolejnej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje VI Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest to najstarsza i największa na Podkarpaciu impreza, podczas której równocześnie prezentuje się blisko 30 służb mundurowych i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem. Hasłem tegorocznego Święta, które odbędzie się w środę 22 maja 2019 r., jest „Leopold Lis-Kula - młody patriota wzorem do naśladowania dla młodzieży XXI wieku”.
„Leopold Lis-Kula - młody patriota wzorem do naśladowania dla młodzieży XXI wieku” to hasło tegorocznego Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Imprezę, w której uczestniczyć będzie blisko 30 różnych służb mundurowych oraz instytucji i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem obywateli po raz szósty organizuje WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Święto z dynamicznymi pokazami sprawności służb, prezentacjami ich sprzętu i wyposażenia, wystawami, konkursami i wykładami odbędzie się w środę 22 maja 2019 r.
Kacper Nowina-Konopka z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie zwyciężył w zorganizowanej po raz 10 Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie. W walce o statuetkę złotej „sowy” i tytuł najlepszego młodego prawnika pokonał ponad 2500 uczniów z całej Polski. Zwycięstwo pozwoli mu na bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz możliwość rozpoczęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym na kilku renomowanych wydziałach Prawa w Polsce.
79 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu weźmie udział w II etapu Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Konkurs organizowany przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą odbędzie się po raz trzeci. 17 kwietnia 2019 r. uczniowie będą musieli rozwiązać test złożony z 30 pytań oraz odpowiedzieć na jedno z trzech pytań dotyczących zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i prawa.
Drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie zwyciężyli w Szkolnych Mistrzostwach Menadżerskich. Wielki finał konkursu zorganizowany został w dniach 12 i 13 czerwca 2018 roku, w murach WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. SMM zorganizowane zostały przez Revas Business Simulation Games, Fundację INUP oraz Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej. Konkurs otrzymał honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.
Prawie 100 uczniów wzięło udział w pokazowej lekcji kryminalistyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie. Lekcje poprowadził wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej mgr Arkadiusz Szajna. Były to zajęcia prezentujące utworzoną przez WSPiA w Łańcucie klasę akademicką o profilu "Kryminalistyka i nauki pokrewne".
Pokazy minersko-pirotechniczne, pożarnicze, tłumienie buntu więźniów, symulacja wypadku drogowego oraz ekspozycje wyposażenia służb i instytucji ochrony bezpieczeństwa, konferencje i prelekcje naukowe, a także konkurs o puchar Komendanta Głównego Policji. To tylko wybrane atrakcje przygotowane na IV Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Impreza organizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą odbędzie się już w środę 17 maja 2017 r.
Tomasz Żelezik z Publicznego LO nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu to zwycięzca ósmej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. W nagrodę otrzymał Indeks WSPiA oraz możliwość podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym na kilku renomowanych wydziałach Prawa w Polsce. Zwycięzca Olimpiady w drodze na podium pokonał ponad 3500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
33 najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski weźmie udział w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W środę 19 kwietnia 2017 r. punktualnie o godzinie 10:00 zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru. Następnie, dziesiątka najlepszych będzie odpowiadać na pytania problemowe przed komisją złożoną ze specjalistów z różnych dziedzin prawa. Olimpiada organizowana jest już po raz ósmy przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Nagrodą dla zwycięzcy są nieodpłatne studia w WSPiA i zakwaterowanie w mieszkaniu Uczelnianym.
Indeksy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, bezpłatne miejsce w mieszkaniach uczelnianych oraz tablety to nagrody, które można wygrać w I Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie. Konkurs organizowany przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą skierowany jest do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Aby wygrać nagrody, wystarczy rozwiązać test przygotowany przez wykładowców WSPiA. Rekrutacja uczestników trwa do czwartku 17 listopada 2016 r. Pierwszy etap odbędzie się pod koniec miesiąca.
Niestandardowe metody edukacyjne, interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę na wypowiedź - to nowa propozycja przekazywania młodzieży wiedzy o Unii Europejskiej, którą Komisja Europejska wraz z ekspertami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy współpracy z Stowarzyszeniem Absolwent, z powodzeniem realizuje pilotażowo na Podkarpaciu.
Prawie 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 8 podkarpackich miast weźmie udział w inauguracji II roku szkolnego Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Akademia działa przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji od 2014 r. Inauguracja połączona z seminarium pt. „Reżim przeciwko społeczeństwu, społeczeństwo przeciwko totalitaryzmowi” odbędzie się w najbliższy czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godzinie 10:00.
Rzeszowskie licea podejmą nową inicjatywę Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Urzędu Miasta Rzeszowa. Lektorzy języka chińskiego uczący na kierunku Filologia angielska w WSIiZ rozpoczną od nowego roku szkolnego kształcenie młodzieży w zakresie języka chińskiego.
III Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa odbędzie się w najbliższy czwartek 10 marca 2016 r. o godzinie 10:00 w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.
Kampania Edukacyjna „Świadomy Swoich Praw” polega na przygotowaniu i przedstawieniu symulacji rozpraw sądowych w postępowaniu karnym przez zespoły uczniów z Liceów Ogólnokształcących mniejszych miast województwa podkarpackiego pod opieką studentów prawa.