Rozpoczęły się zapisy na bezpłatne zajęcia do kolejnej edycji Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego prowadzonego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania. W poprzednich uczestniczyło ponad 500 uczniów klas 5 i 6.
EUD to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej dla uczniów klas 5 i 6, który promuje przedsiębiorczość i zachęca do bliższego zainteresowania się zagadnieniami gospodarczymi. Poprzednie edycje cieszyły się dużą popularnością. Ich uczestnicy byli z zajęć bardzo zadowoleni.
Wiedzę z zajęć EUD wykorzystuję m.in. w szkole. Bardzo podobał mi się wykład z zarządzania czasem, na którym prowadzący opowiedział o metodzie "wrzucania dużych kamieni", czyli realizacji w pierwszej kolejności spraw trudnych, a w dalszej lżejszych. Dzięki temu jestem bardziej zorganizowany. Po nauce mam czas na relaks - mówi Maksymilian Rogoyski, uczestnik EUD.
Entuzjazm rodziców jest równie duży. - Chcę, by córka kształtowała w sobie cechy przedsiębiorczości, bo to zaowocuje w przyszłości. Najbardziej podobają się jej warsztaty, gdzie w towarzystwie rówieśników pracuje nad danym zagadnieniem, a potem prezentuje efekt pracy przed wszystkimi uczestnikami i prowadzącym - mówi Mariusz Przywara, ojciec jednej z uczestniczek.
Znaczenie wiedzy ekonomicznej zwiększa się, dysponowanie nią urasta do rangi podstawowej kompetencji. Konieczna jest edukacja od najmłodszych lat. Ważne jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw, umiejętności pracy w grupie i rozwiązywania sytuacji problemowych - podkreśla Marcin Dąbrowski, dyrektor Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych organizującej projekt.
Zajęcia EUD prowadzi Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i 6 innych polskich uczelni. To Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Uniwersytet Szczeciński.
Semestr składa się z 6 spotkań obejmujących 2 godziny lekcyjne. Zajęcia odbywają się w czwartki od godz. 17:30 do 19:00. Spotkania mają charakter interaktywny i realizowane są w formule edutainment. Dzielą się na część teoretyczną, czyli wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich i część praktyczną - mówi Pasieczna.
Semestr kończy się testem wiedzy i wręczeniem wartościowej nagrody najlepszym studentom, to m.in. wysokiej klasy sprzęt elektroniczny, np. tablety. W ostatniej edycji, której finał odbył się 4 grudnia 2014 roku test wyłonił trzech finalistów: Sebastiana Binkowicza, Gabriela Kędziora i Michała Łozę. Każdy z nich otrzymał tablet Samsung T210 Galaxy Tab 4. Pozostali studenci otrzymali upominki ufundowane przez WSIiZ.
EUD ma także ofertę skierowaną do rodziców. Jest to cykl zajęć związany z wychowaniem dzieci i kształtowaniem postaw przedsiębiorczych oraz kompetencji społecznych.
EUD działa od 2008 roku. Dotychczas z możliwości udziału w programie skorzystało ponad 8000 uczennic i uczniów z całej Polski.
Partnerem Strategicznym projektu jest Narodowy Bank Polski. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji Narodowej. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Harmonogram zajęć dla dzieci:
Harmonogram zajęć dla rodziców: