aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

Brak przyjaciół w szkole wpływa na zdrowie w przyszłości

Dział: edukacja

Nastolatki mające problemy w relacjach z rówieśnikami, np. brak akceptacji są bardziej narażone na zaburzenia metaboliczne w wieku dorosłym - wynika z badań, które publikuje pismo "PLoS ONE".

Według autorów artykułu, więzi społeczne w istotny sposób wpływają na dobre samopoczucie i zdrowie dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkoła jest najważniejszym miejscem, gdzie formują się relacje z rówieśnikami, które później (wśród nastolatków) stają się równie ważne, jak więzi rodzinne. Nawiązane w tym czasie przyjaźnie wspomagają naturalny rozwój dziecka i mogą chronić je przed negatywnymi skutkami problemów w innych sferach życia, takimi jak np. złe relacje z rodzicami.

Wiele dotychczasowych prac wskazywało, że problemy w relacjach z innymi we wczesnych latach życia mogą stworzyć długotrwałe zagrożenie dla zdrowia. Wcześniejsze badania szwedzkie wykazały np. że osoby, które w dzieciństwie nie były akceptowane w grupie i nie miały przyjaciół są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne w przyszłości.

Naukowcy z Uniwersytetu w Umea w Szwecji przeprowadzili badanie na grupie osób w wieku 16 lat. Następnie badani wypełniali kwestionariusze będąc w wieku 43 lat. Kwestionariusz dotyczył interakcji społecznych, zachowań prozdrowotnych (jak palenie, picie alkoholu, aktywność fizyczna, spożycie warzyw i owoców) oraz stanu zdrowia. Analizowano również poziom stresu psychicznego, na podstawie problemów ze snem czy objawów depresji.

Badania trwały 27 lat. W 43. roku życia ich uczestnicy zostali poddani testom oceniającym różne parametry zdrowotne, na podstawie których stwierdza się występowanie tzw. zespołu metabolicznego. Były to pomiary ciśnienia krwi, obwodu pasa, poziomu tzw. dobrego cholesterolu (HDL), trójglicerydów oraz glukozy.

Zespół metaboliczny polega na współistnieniu różnych czynników zwiększających ryzyko cukrzycy typu 2 oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Stwierdza się go na podstawie występowania otyłości brzusznej oraz przynajmniej 2 spośród 4 czynników, takich jak wysokie ciśnienie tętnicze, obniżony poziom tzw. dobrego cholesterolu, podwyższony poziom trójglicerydów we krwi oraz wysoki poziom glukozy na czczo. Zespół metaboliczny rozwija się stopniowo w ciągu życia.

Analiza wykazała, że problemy w relacjach z rówieśnikami w młodości miały związek z każdą analizowaną składowa zespołu metabolicznego. Im większe problemy mieli w młodości badani, tym bardziej prawdopodobne było występowanie zaburzeń. Związek ten był 2-3 razy bardziej widoczny u kobiet niż u mężczyzn.

Według badaczy, wyniki te wskazują, że powinno się przywiązywać większą wagę do tworzenia w szkole klimatu sprzyjającego tworzeniu się pozytywnych relacji między uczniami. (PAP)


opublikowano: 2012-07-09
Komentarze
Polityka Prywatności