aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Praca w open space – jakie ma wady i zalety?

Dział: edukacja

Open space to fraza używana do opisu dużej otwartej przestrzeni biurowej. W tym systemie oznacza, że biurka pracowników poustawiane są tuż obok siebie, bez ścian działowych lub innego podziału na sektory. Praca w open space niesie za sobą wiele korzyści, lecz ma również wady. Jakie? Przekonajmy się!

Skąd pomysł na open space?

Zanim zaczniemy analizować wszelkie wady i zalety tej formy organizacji pracy, zastanówmy się, gdzie sięgają początki open space. Otóż pierwsze tego typu biura powstały w Stanach Zjednoczonych, już pod koniec XIX wieku. Trwająca wówczas rewolucja przemysłowa spowodowała, że gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników administracyjnych, a biura okazały się zdecydowanie za małe. Ówcześni przedsiębiorcy świetnie sobie z tym poradzili. Wpadli na pomysł usunięcia wszystkich ścian działowych, a w wolne miejsce wstawiono dodatkowe biurka. Uzyskano w ten sposób dużą, otwartą przestrzeń. W Polsce biura typu open space zyskały na popularności w latach 90. wraz z wkroczeniem na polski rynek zagranicznych firm.

Interesuje Cię praca IT w Gdańsku? Zajrzyj na theprotocol.it!

Open space to korzystne rozwiązanie dla właścicieli biur

Największymi zwolennikami pracy w open space są sami pracodawcy. Taka forma bardzo ogranicza koszty utrzymania biura w porównaniu do podziału budynku na gabinety. Brak ścian działowych zapewnia również dużą oszczędność miejsca, gdyż na otwartej przestrzeni można umieścić więcej stanowisk pracy.

Plusy pracy w open space

Praca w formie open space wśród pracowników biurowych ma wielu zwolenników. Poznajmy zalety tego rozwiązania.

  1. Bezpośrednia komunikacja pomiędzy współpracownikami

Umieszczone blisko siebie stanowiska pracy umożliwiają szybką i łatwą komunikację pomiędzy osobami zatrudnionymi. Usprawnia to wykonywanie obowiązków zawodowych.

  1. Integracja współpracowników

Open space wpływa także pozytywnie na integrację i wzajemne relacje pomiędzy współpracownikami. Podział biura na poszczególne gabinety sprawia wrażenie izolacji, przez co atmosfera w pracy nie jest tak przyjazna. Blisko odległość pomiędzy pracownikami w open space pozwala na szybkie wymienianie się pomysłami, a to prowadzi do tworzenia kreatywnych koncepcji. Takie działania są bardzo istotne w branży IT.

  1. Większa mobilizacja i motywacja pracowników

Praca w open space sprzyja lepszej wydajności pracowników. Można obserwować innych, a tym samym samodzielnie się mobilizować.

Szukasz pracy w Gdańsku? Przeglądaj liczne oferty zatrudnienia na Pracuj.pl!

Wady pracy w open space

Praca w open space ma także wielu przeciwników. Jakie są największe wady tej formy zatrudnienia?

Rozpraszający hałas

Wiele osób z branży IT, pracujących w biurach typu open space narzeka na brak ciszy. Hałas nie jest spowodowany głośnymi rozmowami. Tego typu zakłócenia spowodowane są dużą liczbą osób w jednym pomieszczeniu i odgłosami ich pracy, są to: pisanie na klawiaturze, przerzucanie kartek, konsultacje telefoniczne czy wysuwanie szuflad. Wszystkie te drobne rzeczy nawarstwiające się, powodują hałasy, które niektórym osobom mogą przeszkadzać w pracy.

Gorsza jakość powietrza

Duża liczba osób w jednym pomieszczeniu ma zły wpływ na prawidłową wentylację. Bardzo szybko w pomieszczeniu robi się duszno, co może nużyć niektóre osoby. Takie warunki są także idealnym środowiskiem do rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów.

Trudność w dostosowaniu odpowiedniego oświetlenia i temperatury dla wszystkich

Każdy pracownik ma inne preferencje co do temperatury i natężenia światła podczas pracy. Zatem kolejną wadą w open space jest brak możliwość dostosowania tych czynników idealnie dla każdego. Dana temperatura dla jednego pracownika może być za niska, a dla drugiego za wysoka.

Podsumowanie

Praca w open space to dość nowoczesne rozwiązanie, które ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Niesie ono za sobą wiele korzyści, ale też wad. Jednak z trudnościami można sobie radzić, na przykład zakupić słuchawki wyciszające, jeśli komuś przeszkadza hałas. W razie narzekań na niską temperaturę – można zawsze mieć przy sobie ciepły sweter na oparciu krzesła i w razie potrzeby włożyć go na siebie.

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/wprowadzenie-do-sztucznej-inteligencji-i-uczenia-maszynowego


Źródło: pracuj.pl
opublikowano: 2024-06-21
Komentarze
Polityka Prywatności