aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2023, ferie 2024

Praca za granicą – zalety i wady

Dział: edukacja

Polacy coraz chętniej decydują się na pracę poza granicami kraju, kierując się przede wszystkim względami finansowymi. Należy podkreślić, że tego typu oferty nierzadko są nawet trzy lub cztery razy lepiej płatne w porównaniu z propozycjami w Polsce. Warto nieco bliżej zastanowić się nad zaletami i wadami tego rozwiązania.

Zalety pracy za granicą

Główną zaletą pracy poza granicami kraju jest satysfakcjonujące wynagrodzenie, ale nie tylko kwestia wysokiej pensji interesuje Polaków. Warto zaznaczyć, że możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w innym państwie wiąże się także z nauką języka. Nawet jeśli ktoś nie jest szczególnie zdeterminowany na naukę angielskiego, niemieckiego czy francuskiego, przebywanie w gronie obcokrajowców wpłynie na jego umiejętności językowe. Praca za granicą to także świetna okazja do odwiedzenia nieznanych dotąd rejonów. Wielu Polaków decyduje się na wyjazd, aby połączyć cele zarobkowe z turystycznymi. Dzięki dobrej organizacji z łatwością można poświęcać się nowej pracy i jednocześnie bliżej poznawać kulturę danego kraju. Należy też podkreślić, że takie doświadczenie będzie mocnym punktem w CV i może okazać się pomocne podczas szukania wymarzonej posady w Polsce.

Wady pracy za granicą

Głównym minusem pracy poza granicami kraju jest oczywiście tęsknota za bliskimi. Rozłąka z rodziną i przyjaciółmi nierzadko trwa kilka miesięcy, co dla wielu osób jest znamienną niedogodnością. Problemem może okazać się także bariera językowa – szczególnie w pierwszych tygodniach pobytu. Dla niektórych kandydatów na stanowisko poza granicami kraju trudnością będzie konieczność dostosowania się do innej kultury. Nie należy zapominać o względach finansowych. Chociaż praca w Niemczech, w Austrii czy w Szwecji wiąże się z wysokim wynagrodzeniem, koszty życia mogą okazać się sporym problemem – w wielu krajach są nawet trzy razy wyższe niż w Polsce.

Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych, dokładnie rozważ wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Zastanów się, czy zdobyte doświadczenie będziesz mógł wykorzystać po powrocie do kraju. Warto nauczyć się perspektywicznego myślenia, aby ustalić realne szanse i zagrożenia całego wyjazdu. Należy także pamiętać o zachowaniu ostrożności, korzystając wyłącznie ze sprawdzonych portali z ofertami pracy.


Źródło: pracuj.pl
data ostatniej modyfikacji: 2023-07-14 15:51:23
Komentarze
Polityka Prywatności