aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Zwycięzca Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

Kacper Nowina-Konopka z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie zwyciężył w zorganizowanej po raz 10 Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie. W walce o statuetkę złotej „sowy” i tytuł najlepszego młodego prawnika pokonał ponad 2500 uczniów z całej Polski. Zwycięstwo pozwoli mu na bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz możliwość rozpoczęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym na kilku renomowanych wydziałach Prawa w Polsce.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana jest od dziesięciu lat przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Jest to pierwszy w Polsce konkurs obejmującym tematykę z zakresu prawa i państwa. Interdyscyplinarna Olimpiada ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa.

Tegoroczny Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie rozpoczął się w środę 24 kwietnia 2019 r. punktualnie o godzinie 10:00. 31 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przyjechało do Rzeszowa, aby zawalczyć o cenne nagrody. Rozgrywka podzielona została na dwie części. W pierwszej wszyscy uczniowie zmierzyli się z testem wielokrotnego wyboru składającym się z 50 pytań. Na odpowiedź mieli 60 minut. 11 uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów przeszło do części ustnej finału, która wyłoniła zwycięzcę.

Uczniowie odpowiadali na pytania przed Komisją Centralną. Jej przewodniczącym jest prof. Andrzej Witkowski. Członkami są: prof. Zbigniew Czarnik, prof. Krzysztof Eckhardt, prof. Antoni Dral, dr Marta Pietras-Eichberger, dr Małgorzata Babula, dr Hubert Kawalec, mgr Rafał Witkowski oraz mgr Ewa Kojder.

Zwycięzcy

Komisja Centralna najwyżej oceniła poziom wiedzy Kacpra Nowina-Konopki. Uczeń I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie w nagrodę otrzymał statuetkę złotej „Sowy” oraz bezpłatne studia i zakwaterowanie w mieszkaniach uczelnianych WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Srebrną „Sowę” oraz indeks WSPiA i miejsce w mieszkaniu uczelnianym zdobył Marcin Kuna z Liceum Ogólnokształcące nr VII im. K.K. Baczyńskiego we Wrocławiu. Trzecie miejsce, statuetka brązowej „Sowy” oraz bezpłatne studia w WSPiA otrzymał Kacper Sikorski z V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej.

Finaliści oraz laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mają także możliwość podjęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Najlepsi z najlepszych

Wszystkim uczestnikom Finału serdecznie gratuluję – mówił podczas ogłoszenia wyników prof. Andrzej Witkowski, przewodniczący Komisji Centralnej Olimpiady. – Państwo już wygrali. Jesteście elitą, która w drodze po zwycięstwo pokonała prawie 2500 uczniów z 266 szkół w całej Polsce. Poziom wiedzy i przygotowania uczestników z roku na rok jest coraz wyższy. Tym razem tak jak w poprzednich latach Komisja miała problem z wyłonieniem najlepszych młodych prawników. Wiem, że poradzą sobie Państwo na studiach prawniczych na każdej uczelni w Polsce, bo wasza wiedza już jest na poziomie studiów wyższych. Cieszę się, że dzięki naszej Olimpiadzie możemy odkrywać najzdolniejszych młodych prawników. Mam nadzieję, że w przyszłości będą Państwo dbali o jakość naszego prawa. Życzę Państwu wielu sukcesów i dostania się na wymarzone uczelnie i kierunki studiów – mówił prof. Andrzej Witkowski.

Ze zwycięstwa radości nie krył Kacper Nowina-Konopka. – Pierwsze miejsce oznacza, że długie godziny przepracowane w domu i spędzone na nauce miały sens. Pokazuje to także, że nauka popłaca. Po drugie wiem już, że dostanę się na wymarzone studia prawnicze. Olimpiada w tym roku była trudna. Trzeba było dobrze znać materiał, aby poradzić sobie z testem. Odpowiedź przed komisją też była trudna, bo wymagali oni wiedzy na poziomie akademickim. Tematyką prawa zainteresowała mnie moja mama, która przez wiele lat była urzędnikiem. Dzięki niej zobaczyłem, że prawo administracyjne jest naprawdę ciekawe. Teraz przede mną studia. Po nich mam plan, aby zajmować się dyplomacją lub rozpocząć aplikację sędziowską – mówi Kacper Nowina-Konopka z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana jest od dziesięciu lat przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Jej pomysłodawcą oraz przewodniczącym Komitetu Głównego jest prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Interdyscyplinarna Olimpiada to pierwszy w Polsce konkurs obejmującym tematykę z zakresu prawa i państwa. Ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie muszą znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.

Przygotowując się do Olimpiady, uczestnicy powinni zwrócić też uwagę na znajomość instytucji życia publicznego m.in. działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych. Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy Olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka „praw człowieka”.

Merytoryczną opiekę nad Olimpiadą sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), prof. Ludwik Żukowski oraz prof. Zbigniew Czarnik. Olimpiada jest dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Honorowy patronat nad nią objął Minister Sprawiedliwości. Patronem medialnym Olimpiady jest magazyn Perspektywy.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na Facebooku i Twitterze.


data ostatniej modyfikacji: 2019-04-25 10:16:35
Komentarze
Polityka Prywatności