Terminy:  ferie 2021, ferie 2022

Wojewódzki Konkurs Bioetyczny – na podium I i V LO z Krakowa

23 marca, na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Bioetycznego dla uczniów szkół średnich z Małopolski. Zwyciężczyni konkursu, Joanna Świszcz z I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, zdobyła nagrodę główną Diamentowy Indeks na Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie. Drugie i trzecie miejsce zajęły Katarzyna Chodak i Alicja Szklarska z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Zorganizowany przez Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII konkurs był objęty honorowym patronatem Rektora UPJPII w Krakowie oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Wojewódzki Konkurs Bioetyczny był adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa małopolskiego. Jego celem było przygotowanie uczniów do przyszłych studiów medycznych, filozoficznych i przyrodniczych, a także popularyzacja bioetyki.  Dziedziny wiedzy na pograniczu medycyny i filozofii, która we współczesnym świecie staje się kluczowa wobec niezwykle dynamicznego rozwoju medycyny oraz nauk przyrodniczych (w tym biotechnologii i genetyki) gdzie aktualne problemy etyczne stają się coraz bardziej skomplikowane.

W Konkursie wzięli udział uczniowie z dziewiętnastu małopolskich szkół ponadpodstawowych. Po I etapie szkolnym, do finału zakwalifikowanych zostało 55 uczestników.

Finał konkursu odbył się w sobotę 23 marca 2019 roku, na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3. Część egzaminacyjna Konkursu trwała 60 minut. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 35 bardzo trudnych pytań wielokrotnego wyboru. Zwyciężczyni, Joanna Świszcz z I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, uzyskała znakomity wynik 61 na 65 możliwych do zdobycia  punktów.

Nagrodami w Konkursie były Diamentowy Indeks na dowolny kierunek studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, atrakcyjne książki ufundowane przez Medycynę Praktyczną, zaproszenie na prestiżową międzynarodową konferencję bioetyczną organizowaną przez International Society for Clinical Bioethics. Wszyscy finaliści Konkursu Bioetycznego oraz ich opiekunowie otrzymali zestawy upominkowe.

Wyniki:

I miejsce – p. Joanna Świszcz, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, zwyciężczyni Diamentowego Indeksu UPJPII w Krakowie

II miejsce – p. Katarzyna Chodak, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

III miejsce – p. Alicja Szklarska, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie


data ostatniej modyfikacji: 2019-03-27 09:42:29
Komentarze
Polityka Prywatności