Jubileuszowa, dziesiąta, Ścieżka Edukacyjna Wydziału Chemicznego PŁ „Historia eksperymentu chemicznego” zostanie uroczyście otwarta we wtorek 20 marca 2018 r. o godz. 11:00 i potrwa do niedzieli 25 marca.
We wnętrzach maszynowni w EC1 dzieci i młodzież szkolna z Łodzi i okolic będą mogły wziąć udział w odczarowywaniu chemii, często przedstawianej jako przedmiot trudny i nieciekawy. Do tej pory po Ścieżkach Edukacyjnych przeszło już ponad 12 000 dzieci.
Wejście na tegoroczną ścieżkę jest oczywiście bezpłatne. Godziny otwarcia 9:00-13:00 oraz 14:20-17:20, w niedzielę 25 marca 10:00-13:00. Rezerwacja wejściówek odbywa się przez system rezerwacyjny EC1.
Jakie atrakcje czekają idących tropem "Historii eksperymentu chemicznego"?
- Z chemią na tropie zbrodni, czyli chemik w laboratorium kryminalistycznym. W tym miejscu będzie można pomóc w rozwiązaniu zagadki tajemniczej śmierci, przyglądając się zainscenizowanemu miejscu zdarzenia!
- Chiralność, czyli chemia w lustrzanym odbiciu.Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, dlaczego prawa rękawiczka nie pasuje na lewą rękę? Czy ludzie, rośliny i zwierzęta są chiralni i co to znaczy?
- Chemia radiacyjna, czyli o chemicznych skutkach działania promieniowania jonizującego. Tu odwiedzający poznają historię i rozwój tej dziedziny nauki od pierwszych eksperymentów, do praktycznych zastosowań znanych w dzisiejszych czasach.
- Polimery, czyli takie proste, a jednak złożone. Mamy wokół siebie samochody z "plastikowymi" karoseriami, ocieplamy domy materiałami syntetycznymi, posługujemy się prostymi narzędziami wykonanymi z różnych polimerów i kupujemy produkty w polimerowych opakowaniach. Z czego wytworzone zostały przedmioty, którymi tak chętnie się posługujemy?
- Małe wielkie nano, czyli historia o procesach wykonywanych w bardzo małych układach. Mikroskop elektronowy ujawnił, że natura jest z natury "nano". Przekonamy się jak małe jest "nano" i jak wielkie drzemią w nim możliwości.