Edukacja - artykuły

Terminy: ferie 2019   ferie 2020

Finaliści Olimpiady z wizytą w Mieście Solidarności

Dnia 24 kwietnia przyjedzie do Gdańska grupa 48 finalistów wojewódzkich rozgrywek II edycji Olimpiady Solidarności na dwudniową wizytę studyjną, organizowaną przez Fundację Centrum Solidarności.

W Gdańsku gościć będą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw Polski. Wizyta studyjna ma na celu poprowadzenie młodych ludzi śladami wydarzeń historycznych lat 1970-1990. Podczas pobytu na Wybrzeżu młodzież wzbogaci też swoją wiedzę na temat tworzenia interesujących prezentacji multimedialnych, które będą musieli przygotować i zaprezentować podczas egzaminu finałowego, który odbędzie się w Warszawie, w historycznym zakładzie Ursus, obecnie Ośrodku Kultury Arsus. Uroczystość wręczenia nagród II edycji Olimpiady będzie miała miejsce dnia 11 czerwca 2015 r. w Instytucie Historycznym PAN na Rynku Starego Miasta.

Młodzież przygotowywać będzie prezentację na jeden z dwóch tematów zaproponowanych przez komisję konkursową:

  1. Wskażcie i zainteresujcie innych jednym z bohaterów związanych z historią lat 1970- 1990, który według Was zasługuje na szczególne uznanie i pamięć historyczną. Uzasadnijcie swój wybór.
  2. Czy znak "Solidarność" był i czy nadal jest inspiracją dla Polaków i społeczności międzynarodowej? Odnieś się do konkretnych przykładów z przeszłości i teraźniejszości.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymają promesy indeksów na studia stacjonarne Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, a także roczne stypendium naukowe w wysokości 4.500 zł. Oprócz tego, laureatom 1, 2 i 3 miejsca wręczone zostaną bony na wybrane przez siebie publikacje IPN, do wykorzystania przez 3 lata. Nauczyciele, których uczniowie zdobyli 1 miejsce w konkursie otrzymają również nagrodę pieniężną. Szkoły, z których pochodzić będą nagrodzeni uczniowie, uhonorowane zostaną statuetkami zaprojektowanymi przez studentów 4 roku wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz dyplomami.

Organizatorem konkursu jest FUNDACJA CENTRUM SOLIDARNOŚCI, współorganizatorem Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, partnerami Instytut Pamięci Narodowej, NSZZ "Solidarność", Fundacja "Fundusz Lecha Wałęsy", Uniwersytet Gdański. Partnerem strategicznym II edycji Olimpiady jest Grupa Energa SA, wsparcia finansowego udzielili Fundacja PKO Bank Polski, Fundacja Polska Miedź, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Honorowym patronem konkursu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Lech Wałęsa.

strona konkursu www.olimpiadasolidarnosci.pl.


data ostatniej modyfikacji: 2015-04-20 14:07:36
Komentarze

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg
boks_2015_uniwersalny.jpg
ATAS_220.gif
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności