Edukacja - artykuły

Terminy: ferie 2019   ferie 2020

Pisanie listów dla Ziemi

Ziemia
Dział: edukacja

15 kwietnia o godzinie 12:00 na pl. Zamkowym w Warszawie Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje akcję „Listy dla Ziemi”. Tego dnia dzieci w całym kraju zaczną pisanie listów, a w największych miastach odbędą się happeningi i warsztaty.

Idea pisania listów o ekologii

Przygotowania do ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi” Fundacja ARKA prowadzi już od kilku miesięcy. Przewidujemy, że w kwietniu w naszej akcji weźmie udział ponad milion osób. Cieszymy się, ponieważ do tej pory zgłosiło się aż 350 samorządów i 4000 szkół i przedszkoli! – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Elementem głównym akcji będzie pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane będą do dorosłych. W 2013 roku tematyka listów dotyczyć będzie gospodarki odpadowej i recyklingu. Akcja ma wesprzeć gminy w obowiązku organizacji działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z tzw. nową ustawą śmieciową.

Tę formę edukacji nasza fundacja wykorzystuje od początku działalności. Już w 2005 roku pisaliśmy listy do dorosłych dotyczące palenia śmieci. Teraz rozwijamy ten pomysł. Chcemy, aby nasza akcja poprzez swoją prostotę i atrakcyjną formę stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać – dodaje Wojciech Owczarz.

Z Warszawy akcja przeniesie się do Bydgoszczy (16 kwietnia), a w kolejne dni zawita we Wrocławiu (17 kwietnia), Katowicach (18 kwietnia), Opolu (23 kwietnia) i Bielsku-Białej (24 kwietnia).

Zakres działań podczas akcji

Pisanie listów przez młodych ludzi będzie poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy będą pisane na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze listowym. Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych, a następnie ich opisy prześlą do fundacji. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników – wyjaśnia Wojciech Owczarz. Listy będą indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mają proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby np. segregować śmieci.

Akcji w całym kraju towarzyszyć będą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia będą zapraszane media. Wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Zorganizowane zostanie ich czytanie w radiu i telewizji. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców i akcje sprzątania.


data ostatniej modyfikacji: 2013-04-15 08:18:51
Komentarze

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg
JPEdukacja_220_pytania.gif
ef_220.jpg
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
AHE_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus WUM przy ul. Lindleya
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 07
miniatura Wyszkolenie strzeleckie - 1
Polityka Prywatności