aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

Warsztaty z kryminalistyki w II LO w Łańcucie

Prawie 100 uczniów wzięło udział w pokazowej lekcji kryminalistyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie. Lekcje poprowadził wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej mgr Arkadiusz Szajna. Były to zajęcia prezentujące utworzoną przez WSPiA w Łańcucie klasę akademicką o profilu "Kryminalistyka i nauki pokrewne".

Klasa akademicka o profilu "Kryminalistyka i nauki pokrewne" to nowa propozycja II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Utworzona została pod patronatem WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Dzięki współpracy z Uczelnią uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach dotyczących kryminalistyki i kryminologii oraz elementów prawa. Podczas lekcji poznają m.in. tematy związane z daktyloskopią, analizą preparatów mikroskopowych (np. histologia człowieka). Zajęcia pokazują nietypowe metody identyfikacji kryminalistycznej człowieka, badań dokumentów oraz kryminalistycznej problematyki badania broni palnej. Są to zajęcia bazujące na fizyce, biologii i chemii ukazujące multidyscyplinarność kryminalistyki. Zajęcia z uczniami z II LO w Łańcucie prowadzi kadra naukowo-dydaktyczna oraz wysoko wykwalifikowani praktycy współpracujący z WSPiA.

We wtorek 20 marca 2018 r. w II LO w Łańcucie zorganizowane zostały zajęcia pokazowe. W prezentacji uczestniczyli m.in. gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie, którzy zainteresowani są nauką w klasie akademickiej o profilu "Kryminalistyka i nauki pokrewne".

Zajęcia przeprowadził Arkadiusz Szajna, zastępca Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa oraz wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Oprócz gimnazjalistów uczestniczyli w nich również uczniowie II LO, którzy należą do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Wystąpili oni jednak w podwójnej roli. Z jednej strony jako słuchacza, a z drugiej jako asystenci prezentujący różne techniki i sposoby ujawniania śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa.

- To były jak zawsze bardzo fajne i ciekawe zajęcia. Tematem spotkania było omówienie technik śledczych, m.in. daktyloskopii, traseologii, śladów biologicznych oraz śladów pamięciowych. Objaśnienie tych zagadnień zostało poparte pokazem. Mieliśmy w ty też mały udział. Jako słuchacze Podkarpackiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa poznaliśmy już różne techniki śledcze. Teraz mogliśmy zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności uczniom z gimnazjum. Na zakończenie zajęć przeprowadzone zostało pokazowe badanie poligrafem. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć na żywo, jak wygląda takie badanie - mówi Karolina Ilasz z II LO.

Podsumowując całe wydarzenie, możemy powiedzieć, że uczestnictwo w takich zajęciach pozwala na zapoznanie się bliżej z trudną tematyką w ciekawy sposób - dodaje jej koleżanka z klasy Patrycja Róg.

Uruchomiona w II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie klasa o profilu "Kryminalistyka i nauki pokrewne" to pierwsze takie przedsięwzięcie na Podkarpaciu. Program zajęć, w których będą uczestniczyć uczniowie, dostosowany został do potrzeb i profilu szkoły. Zaproponowane zajęcia mają na celu pokazanie, iż zarówno uczeń klasy o profilu prawniczym, humanistycznym, jak i biologiczno-chemicznym może znaleźć swoje miejsce w zawodach związanych z wykrywaniem sprawców przestępstw.

Zajęcia z uczniami w Łańcucie prowadzi kadra naukowo-dydaktyczna oraz wysoko wykwalifikowani praktycy współpracujący z WSPiA. Dzięki temu uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną potrzebną w pracy m.in. technika kryminalistyki, prokuratora oraz policjanta. Zajęcia organizowane są na terenie szkoły oraz w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

opublikowano: 2018-03-23
Komentarze
Polityka Prywatności