aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Inauguracja II roku szkolnego Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa

Prawie 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 8 podkarpackich miast weźmie udział w inauguracji II roku szkolnego Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Akademia działa przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji od 2014 r. Inauguracja połączona z seminarium pt. „Reżim przeciwko społeczeństwu, społeczeństwo przeciwko totalitaryzmowi” odbędzie się w najbliższy czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godzinie 10:00.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Administracji powstała w 2014 r. z inicjatywy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. W pierwszym roku działalności, w bezpłatnych zajęcia w ramach Akademii, uczestniczyło ponad 850 słuchaczy z ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych w 6 miastach Podkarpacia.

W tym roku rozszerzamy nasza działalność o kolejne szkoły - mówi prof. Czesław Kłak, Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. - Akademia ma swoje Wydziały w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy i Łańcucie. Mamy jednak bardzo wiele sygnałów, że szkoły z różnych miast regionu chcą przyłączyć się do naszej Akademii. Dlatego w tym roku rozszerzamy naszą działalność o Jarosław, Kolbuszową i Tarnobrzeg. Wśród nowych szkół są także pojedyncze jednostki z innych miast - wylicza prof. Czesław Kłak.

Dodaje, że rekrutacja trwa i już w tej chwili śmiało można powiedzieć, że w drugim roku działalności w bezpłatnych zajęciach organizowanych przez WSPiA uczestniczyć będzie ponad 1000 uczniów z Podkarpacia.

W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.

Oprócz zajęć w szkołach uczniowie biorą również udział w zajęciach w Laboratorium Kryminalistycznym WSPiA, a także w organizowanych konferencjach i seminariach naukowych, m.in. na temat historii ustroju Polski w okresie międzywojennym - tłumaczy prof. Czesław Kłak.

Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. - W ramach Akademii wykładowcy WSPiA brali udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowali aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim - zaznacza prof. Czesław Kłak

Inauguracja zajęć II roku szkolnego Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa połączona zostanie z seminarium pt. "Reżim przeciwko społeczeństwu, społeczeństwo przeciwko totalitaryzmowi". Seminarium organizowane wspólnie z rzeszowskim IPN odbędzie się w czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godzinie 10:30 w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Honorowy patronat nad seminarium objął JM Rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny oraz dr Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki.

Celem seminarium jest pokazanie uczestnikom istoty reżimu totalitarnego, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania mechanizmów odpowiedzialności prawno-karnej przeciwko społeczeństwu. To szczególnie ważne w kontekście pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz zbrodniach reżimu nazistowskiego i komunistycznego - podkreśla prof. Czesław Kłak.

Seminarium towarzyszyć będzie wystawa udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie nt. Tarcza i miecz władzy ludowej na Rzeszowszczyźnie w latach 1957 - 1989 oraz wystawa w Bibliotece WSPiA, prezentująca publikacje na temat przejawów totalitaryzmu, zbrodni komunistycznych oraz działalności organizacji niepodległościowych

W ramach inauguracji działalności nowego roku szkolnego Akademii uczestnikom zaprezentowane zostanie również Laboratorium Kryminalistyczne WSPiA. Odbędą się także zajęcia m.in. z zakresu antropologii kryminalnej oraz pokaz symulacji oględzin miejsca popełnienia przestępstwa.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią szerszego projektu Edukacyjno - Badawczego "Bezpieczna Przyszłość". Składają się na niego także m.in. badania dotyczące zagrożeń dla młodzieży oraz Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Szczegóły dotyczące Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA można znaleźć na stronie www.mapib.wspia.eu

Program inauguracji II roku szkolnego Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa

10:00 Rozpoczęcie
  • J.M. Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. dr hab. Jerzy Posłuszny
  • Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty
  • prof. nadzw. dr hab. Czesław P. Kłak, Dyrektor Akademii

10:30 - 12:00 - Seminarium Reżim przeciwko społeczeństwu, społeczeństwo przeciwko totalitaryzmowi

12:00 - 13.00 - Prezentacja Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA i zajęcia laboratoryjne:
  • Antropologia kryminalna
  • Symulowane oględziny miejsca zbrodni
  • Identyfikacja nieznanych zwłok
  • Ślady kryminalistyczne.

O WSPiA



opublikowano: 2016-04-20
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności