Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie po raz czwarty organizuje Akademię Programowania – inicjatywę skierowaną do uczniów szkół średnich, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności algorytmiczne i programistyczne. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 400 uczniów z 75 szkół z całego kraju. W ramach wydarzenia odbywa się konkurs „Algorytmy i Struktury Danych”, którego uroczysty finał rozpocznie się 5 kwietnia (sobota) o godz. 9:30 w auli Instytutu Informatyki UMCS (ul. Akademicka 9, Lublin).
Akademia Programowania UMCS zawiera: kurs z podstaw programowania zakończony certyfikatem z oceną, konkurs „Algorytmy i Struktury Danych” oraz zestaw materiałów edukacyjnych wzbogaconych o krótkie wykłady m.in. ze współczesnych wyzwań informatyki. Konkurs dot. algorytmów i struktur danych składa się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy mierzą się z zestawem zadań algorytmicznych, wymagających znajomości struktur danych oraz efektywnego rozwiązywania problemów programistycznych. W kolejnym, finałowym etapie rozwiązują zaś bardziej zaawansowane problemy, które testują nie tylko ich zdolności techniczne, ale i kreatywność w wyszukiwaniu optymalnych rozwiązań.
Konkurs organizowany przez Instytut Informatyki UMCS jest jednym z bardziej rozpoznawalnych wydarzeń programistycznych w naszym regionie, jednocześnie promującym informatykę i algorytmikę wśród młodzieży. Tegoroczna edycja kładzie szczególny nacisk na dostępność, aby umożliwić udział jak najszerszej grupie uczniów. Wszystkie materiały konkursowe oraz nagrania są dostępne z napisami w języku polskim, ukraińskim oraz Polskim Języku Migowym. Podczas finału zapewniona będzie obecność tłumacza PJM oraz napisy na żywo, aby każdy uczestnik mógł w pełni skorzystać z wydarzenia.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, ufundowane między innymi przez firmę Orange. Zwycięzcy otrzymają złote indeksy dające możliwość studiowania na UMCS, smartfony i inne gadżety, które mają na celu wsparcie młodych talentów w dalszym rozwoju.
Harmonogram
Część oficjalna odbywa się w auli Instytutu Informatyki, zaś sam konkurs w salach 202-205.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II, co umożliwia jego realizację na wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie ap.umcs.pl