aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Zimowe warsztaty Otwartych Kół Olimpijskich

Zimowe warsztaty Otwartych Kół Olimpijskich

Przed nami kolejna edycja Zimowych Warsztatów Otwartych Kół Olimpijskich, które odbędą się w dniach 28-30 grudnia br. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 2, Lublin).

Przerwa między świętami a Nowym Rokiem to dobra okazja, aby połączyć czas wolny z nauką i dzięki zdobytej wiedzy spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość w nieco inny sposób oraz przygotować się do udziału w olimpiadach przedmiotowych. Prelekcje poprowadzą uczniowie i absolwenci Otwartych Kół Olimpijskich oraz doświadczeni naukowcy. Ich szeroka tematyka związana jest z dziedzinami obejmującymi działalność OKO, a więc: chemią, fizyką, informatyką, geografią, lingwistyką matematyczną i matematyką. Zajęcia skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół średnich oraz starszych klas szkół podstawowych.

Każdy z trzech dni Zimowych Warsztatów Otwartych Kół Olimpijskich dotyczyć będzie innych zagadnień. 28 grudnia (czwartek) uczestnicy będą poznawać tajniki lingwistyki matematycznej oraz chemii, dowiedzą się m.in. jak wygląda olimpiada z tego przedmiotu i dlaczego warto wziąć w niej udział, będą mogli wysłuchać prelekcji tj. „Agentowe modele rozwoju języka”, „Diachroniczne i synchroniczne badania języka w ujęciu algorytmicznym”, „Terapia fotodynamiczna jako nowoczesna forma leczenia nowotworów”, „O kardiologii słów kilka. Choroba wieńcowa i niewydolność serca – odmiana przez przypadki” czy „Środki czystości wczoraj i dziś”.

Kolejnego dnia – 29 grudnia (piątek) rządzić będzie „królowa nauk” – matematyka oraz geografia. Będą „Wybrane zagadnienia Olimpiady Matematycznej”, „Wielokątne koła”, „Metoda równych udziałów, czyli o matematyce w demokracji”, „Meteoryty – goście z Kosmosu”, a także spotkania z podróżnikami, którzy opowiedzą o zielonej Grenlandii czy Australii i jej mieszkańcach.

Ostatni dzień – 30 grudnia (sobota) to czas dla miłośników fizyki i informatyki. W programie znajdziemy takie prelekcje jak: „Kryształy czasu”, „Równania różniczkowe oscylatorów harmonicznych”, „Nowe metody diagnostyki medycznej PET opartej na własnościach Pozytonium”, „Jak sztuczna inteligencja wpływa na pracę programisty?”, „Złożoność obliczeniowa algorytmów: teoria a rzeczywistość” czy „Parę słów o informatyce kwantowej”.

Warsztatom będą towarzyszyły wykłady z muzykologii, historii i malarstwa, np. „Życie i twórczość Józefa Wieniawskiego w XIX-wiecznej Europie”, „Funkcjonariusze komunistycznego aparatu bezpieczeństwa – fakty i mity” czy „Światło jako nośnik sacrum w malarstwie religijnym” oraz wystawa obrazów dra hab. szt. Walentego Wróblewskiego, prof. UMCS.

Szczegółowy program warsztatów dostępny jest na stronie: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,27574,zimowe-warsztaty-otwartych-kol-olimpijskich,136986.chtm  

Zimowe Warsztaty Otwarte Kół Olimpijskich to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Dziecięcego UMCS i LO im. Królowej Jadwigi, a także II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego i III LO im. Unii Lubelskiej.

Udział w zajęciach OKO jest bezpłatny, koła są otwarte dla wszystkich zainteresowanych niezależnie od miejsca zamieszkania. Więcej szczegółów na stronie https://www.umcs.pl/pl/oko.htm


ostatnia zmiana: 2023-12-27
Komentarze
Polityka Prywatności