Wielki sukces wrocławskich uczniów podczas Światowej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination w Stanach Zjednoczonych! Drużyny z Gimnazjum nr 13, Szkoły Podstawowej nr 63 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 wracają do kraju z nagrodami i wysokimi lokatami – to cieszy, bo oznacza, że we Wrocławiu nie brakuje kreatywnych i twórczo myślących młodych ludzi, którzy odnoszą sukcesy o zasięgu globalnym.
Prawo do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej podczas Światowej Olimpiady Kreatywności w Knoxville, w Stanach Zjednoczonych, otrzymują drużyny, które uzyskają najwyższą punktację za prezentację swoich rozwiązań podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności. W tym roku za Oceanem Polskę reprezentowało aż 8 zespołów. Podczas Światowej Olimpiady, najlepsze okazały się aż trzy drużyny z Wrocławia. Drużyna Asimo Team z Gimnazjum nr 13 otrzymała Nagrodę Specjalną im. Leonarda da Vinci za wyjątkowo innowacyjne rozwiązanie w Wyzwaniu technicznym. III miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 63 - Drużyna Smart Kids w Wyzwaniu teatralnym obroniła "zeszłoroczny brąz" i miejsce na podium. Bardzo wysokie 10. miejsce zajęli uczniowie trzeciej wrocławskiej drużyny - Scheme Busters z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, w Wyzwaniu konstrukcyjnym. Tegorocznej, światowej rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje, łącznie w wydarzeniu wzięło udział ok. 1400 drużyn z 17 krajów świata. Zgromadziła ona 17 000 uczestników, w tym 8 000 uczniów!
Uczestnicząc w programie dzieci i młodzież uczą się kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia innowacji, zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, materiałami, finansami, pomysłami oraz tak ważnej i podkreślanej obecnie w edukacji - pracy zespołowej. To wszystko dzieje się podczas rozwiązywania ekscytujących wyzwań, na razie wciąż jeszcze podczas zajęć dodatkowych w szkołach, ale już ruszył kurs dla nauczycieli 32 szkół w mieście, którego celem jest wprowadzenie twórczego rozwiązywania problemów do codziennej praktyki edukacyjnej. Udział w programie pozwala uczniom zdobywać umiejętności efektywnej komunikacji oraz prezentacji wytworów pracy własnej i całego zespołu.
Podczas Olimpiady Kreatywności Destination Imagination nagrody przyznawane są w poszczególnych Wyzwaniach wybieranych przez drużynę. Warto dodać, że mają one charakter interdyscyplinarny, jednak ze wskazaniem na daną dziedzinę, w której uczeń chce się rozwijać. Są to wyzwania o charakterze: technicznym, naukowym, zespół może również wybrać wyzwanie teatralne lub improwizacyjne. Pasjonaci budowania i obliczeń wybierają zwykle Wyzwanie konstrukcyjne. Dużym zainteresowaniem cieszy się od kilku lat również wyzwanie społeczne, gdzie uczniowie muszą rozwiązać jakiś autentyczny problem społeczny, który istnieje w ich najbliższym środowisku. Opisy każdego Wyzwania są ogłaszane i rozsyłane do poszczególnych krajów na początku września. Drużyny mają kilka miesięcy na wybór jednego z nich i przygotowanie swego twórczego, często innowacyjnego rozwiązania, które spełni określone kryteria. Zwieńczeniem wysiłku, zaangażowania i często długotrwałej pracy jest prezentacja projektu podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności. W tym roku odbywała się ona 7 i 8 marca we Wrocławiu. Zdobywcy pierwszych miejsc uzyskali prawo reprezentacji Polski podczas Światowej Olimpiady Kreatywności w USA, natomiast zdobywcy drugich miejsc już w grudniu wyruszą na podbój Azjatyckiej Olimpiady Kreatywności w Chinach. Zapraszamy dzieci, młodzież i szkoły do przyłączenia się do programu.
Więcej informacji o programie znajduje się na stronie internetowej: www.kreatywnosc.pl