Wydatki na wyprawkę szkolną to duże obciążenie dla budżetów domowych, na same podręczniki musimy wydać średnio ponad 350zł dla jednego dziecka. Do wydatków związanych z początkiem roku szkolnego należy dodać także koszty przyborów szkolnych oraz wszelkich dodatkowych zajęć pozaszkolnych, w których będzie uczestniczyło dziecko. W sierpniu 2012 Ceneo.pl przeprowadziło ankietę , w której prezentuje średnie wydatki Polaków na wyprawkę szkolną. A to wszystko w atmosferze początku cyfryzacji polskiej szkoły.
E-podręczniki mają być gotowe dopiero we wrześniu 2014 roku. Nie udało się na przykład wyłonić twórców e-podręcznika do nauk przyrodniczych i humanistycznych. To właśnie drukowane podręczniki stanowią zdecydowanie największy koszt szkolnej wyprawki, a wśród nich te do nauki języków obcych, zwłaszcza jeśli składają się z podręcznika i zeszytu ćwiczeń. Przed pierwszym dzwonkiem warto rozejrzeć się za wyprawką szkolną. Niestety, oznacza to spore wydatki. Lepiej zrobić to już teraz aby we wrześniu uniknąć niepotrzebnego biegania po księgarniach i supermarketach. W zależności głównie od wieku dziecka, klasy a nawet szkoły, pełny komplet podręczników może kosztować nawet około 400zł.
Ile kosztuje wyprawka?
Wyprawka dla pierwszoklasisty jest jedną z najdroższych. Maluchowi trzeba kupić wszystko od podstaw, czyli tornister, podręczniki, a także piórnik z wyposażeniem oraz zeszyty. Pierwsza klasa wymaga od początkującego ucznia pełnego plecaka, w większości przypadków wszystkich nowych podręczników. Na kolejnych etapach edukacji podręczniki są jednak coraz droższe. Za książki do liceum czy gimnazjum zapłacimy w tym roku minimum 400 złotych. Nowe podręczniki kosztują dużo, w związku z czym warto czasami rozważyć zakup używanych książek. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis Ceneo.pl, wśród 1150 badanych aż prawie 33% z nich wydało w zeszłym roku ponad 500zł na podręczniki, a lekko ponad 32% zapłaciło za nie w przedziale od 300 - 500zł.To co szczególnie interesujące w
wynikach badania Ceneo.pl to fakt, że
znaczna większość ankietowanych planuje w tym roku wydać na podręczniki sumę porównywalną lub wyższą
w stosunku do roku poprzedniego i to nawet o ok. 100zł. Wynik ten może być
potwierdzeniem trwającego kryzysu
finansowego i potrzeby oszczędności w
wielu sferach życia Polaków.
Ponad 1500 zapytanych przez Ceneo.pl o
miejsce zakupu podręczników najczęściej wskazało tradycyjne księgarnie. Zakupów
właśnie tam dokonuje prawie 40% ankietowanych.
Co zrozumiałe, rośnie liczba osób kupujących książki dla swoich dzieci w
Internecie, ze względu na często korzystniejszą cenę. Już prawie 30% zapytanych
wybiera zakup podręczników w sieci. Istnieje też spora grupa kupujących używane
podręczniki
w antykwariatach (ponad 9%).