Srebrne medale dla uczniów szkół średnich zdobyli: Kamil Adamczyk z I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi i Szymon Wrzesień z LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie - informuje kierownik organizacyjny Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej Wanda Szelągowska.
Brązowe krążki zdobyli Paweł Błaszczyk uczeń IX LO im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie i Grzegorz Rak z warszawskiego II LO im. Stefana Batorego.
W tegorocznej 44. Olimpiadzie uczestniczyły reprezentacje z 72 państw.
Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna jest rozgrywana od 1968 roku. Pierwsze zawody odbyły się w 1968 roku w Czechosłowacji i wzięły w niej udział drużyny trzech krajów: Czechosłowacji, Polski i Węgier.
Polscy uczniowie uczestniczyli we wszystkich zawodach w historii. Udział w nich wzięło łącznie 151 uczniów. Niektórzy reprezentowali Polskę dwu a nawet trzykrotnie. Polacy przywieźli w sumie 162 medale w tym: 45 medali złotych, 62 medale srebrne i 59 medali brązowych.
W czasie zawodów uczestnicy jednego dnia mają do rozwiązania zadania laboratoryjne a innego zadania teoretyczne. Na około 4-5 miesięcy wcześniej sygnalizowany jest zakres możliwych treści objętych zadaniami. Zadania te znacznie przekraczają wymagania maturalne z chemii na poziomie rozszerzonym. Każde państwo powinno zorganizować dwutygodniowy kurs przygotowawczy dla swoich zawodników.
Zadania są proponowane przez organizatorów, ale ich ostateczne brzmienie jest uzgadniane przez międzynarodowe jury. Zawodnicy rozwiązują je w swoich językach ojczystych. Międzynarodowe jury przydziela około 10 proc. zawodników medale złote, 20 proc. - medale srebrne i 30 proc. - medale brązowe.