Znajdź nas na

3. edycja Uniwersytetu Dziecięcego wystartuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w sobotę, 13 października.

Rusza III edycja programu Eko-szkoła w Polsce. To zakrojony na szeroką skalę międzynarodowy projekt edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych, który powstał przy współpracy firmy Panasonic i pozarządowej Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej. Szkoły uczestniczące w Programie mają również możliwość wzięcia udziału w konkursie na „Eko-pamiętnik” i szansę na zdobycie 2000 euro dotacji na działania proekologiczne oraz sprzętu Panasonic.

Ruszyła trzecia edycja konkursu „Śniadaniowa Klasa” skierowanego do dzieci z II i III klas szkoły podstawowej. W tym roku po raz pierwszy obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Konkurs jest jednym z elementów ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa” promującego zasady zdrowego odżywiania.

W ramach projektu dofinansowanego ze środków NBP do szkół ponadgimnazjalnych zostanie rozesłanych 5 multimedialnych tablic edukacyjnych – Lekcji Ekonomii. W portalu crowdsourcingowym MillionYou.com ruszył właśnie konkurs na film inspirowany zagadnieniami ekonomicznymi.

17 października 2012 roku będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Godności, który jest inicjatywą światowego ruchu Global Dignity. W Polsce po raz pierwszy ideę tę wesprze organizacja Amnesty International. Dzięki niej w tym roku w akcji udział weźmie ponad 100 polskich szkół, w których prowadzone będą Lekcje Godności. Organizatorzy chcą w ten sposób propagować podstawowe zasady godności wśród młodych ludzi. Tak jak w poprzednich latach ideę wspierać będą również znani sportowcy, dziennikarze i aktorzy.

Fundacja Polska Przedsiębiorcza wraz z marką Parker zapraszają na jubileuszową X edycję Konkursu Ładnego Pisania pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Konkurs odbywa się w ramach Kampanii Pisania Piórem i przeprowadzany jest w dwóch kategoriach wiekowych: I. uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych; II. uczniowie gimnazjów. Celem Konkursu jest zachęcenie młodych osób do odręcznego pisania oraz przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej.

Pod hasłem „Ludzie w przedsiębiorstwie” rusza nowa edycja Olimpiady Przedsiębiorczości. Zdobyć można indeksy SGH i Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu oraz stypendia i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Do udziału zaproszeni są wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki Olimpiady uwzględniane są w ogólnopolskim rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. Zapisy potrwają od 1 do 31 października br.

Wszystkie zajęcia dodatkowe, w których bierze udział nasze dziecko powinny być dostosowane do jego wieku, możliwości, a także pasji. Jednak ciekawa tematyka to nie wszystko, warto także dokładnie poznać miejsce, w którym lekcje będą się odbywać. Po to, by być pewnym, że spędzany tam czas jest dla malucha przyjemnym doświadczeniem.

Trwają zapisy do IV edycji projektu „Akademia Edukacji Menedżerskiej - kafeteria edukacyjna dla licealistów”, w ramach którego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski mogą bezpłatnie uczyć się ekonomii i zarządzania w środowisku internetowym. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego.

Nadszedł wrzesień, uczniowie wrócili do szkolnych ław. Na nowo będą musieli zmierzyć się z obowiązkami ucznia. Co zrobić, by nauka była efektywna, a dzieci chętnie pogłębiały swoją wiedzę? Sposobem na to może być cyfryzacja szkoły. Młode pokolenie ceni sobie najnowsze cuda techniki, niemalże nie rozstają się ze swoimi smartfonami, a sporą część wolnego czasu spędzają przed komputerem.

W dzisiejszych czasach dobra znajomość języków obcych stała się już podstawą. W związku z tym wielu rodziców pragnie, by ich dzieci rozpoczęły edukację językową już we wczesnym dzieciństwie. Jaki wiek będzie najbardziej odpowiedni do nauki i ile czasu powinny trwać zajęcia, by przyniosły zadowalające efekty? Na te i inne wątpliwości odpowiada ekspert z firmy Helen Doron Early English – Katarzyna Nowogórska.

W całej Polsce w Centrum Nauki i Biznesu "Żak" trwa rekrutacja. W tej chwili "Żak" posiada oddziały już w 81 miastach. W oddziałach "Żaka" kształci się obecnie kilkadziesiąt tysięcy słuchaczy. Placówki oferują dostosowane do potrzeb rynku kierunki, po ukończeniu których łatwiej znaleźć pracę.

Biblioteka Brytyjska UŁ zaprasza rodziców oraz dzieci w wieku 5-9 lat do wzięcia udziału w warsztatach - "Jak pomagać dziecku w nauce języka angielskiego".

Trwają zapisy do Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego organizowanego przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Trzeba się spieszyć - zapisy tylko do 16 września. Liczba miejsc jest ograniczona!

Rozpoczął się nabór chętnych do udziału w VI edycji „Ligi starożytniczej”. Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z całego województwa kujawsko-pomorskiego mogą zgłaszać się do 12 października.

Od 5 do 30 września 2012 r. w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego trwać będą XXVIII Osobliwości Świata Fizyki. Ich tematyka związana jest z programem szkolnym. W tym roku uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą mieli okazję wysłuchać wykładów: „Zajrzeć w świat atomów”, „Jedna materia – wiele stanów” oraz „Panta Rhei”.

Słuchacze kierunku zdobywają nie tylko informacje z kluczowych dziedzin psychologii, ale także nabywają praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą się w codziennym funkcjonowaniu.

Nowe technologie stają się nieodzownym elementem naszej codzienności. Są wykorzystywane nie tylko w pracy i w domu, ale coraz częściej także w edukacji. Dotyczy to zarówno studentów, jak i najmłodszych, dorastających w otoczeniu nowoczesnych rozwiązań. Jak wykazało badanie PBI/Gemius z 2010 r., aż dwie trzecie maluchów w wieku przedszkolnym przegląda strony internetowe częściej niż raz w tygodniu.

Słabe wyniki Twojego dziecka w szkole wcale nie muszą oznaczać, że jest złym uczniem. Powodem mogą być zaburzenia wzroku. Zatem jeżeli chcesz być dumny z osiągnięć swojego dziecka, zadbaj jak najszybciej o jego wzrok. - Zaburzenia wzroku u dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą być przyczyną opóźnień w nauce – uświadamia dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus. - Po 8 roku życia niektóre zmiany są niestety nieodwracalne i zdecydowanie trudniej pozbyć się problemów ze wzrokiem.

Już wkrótce zabrzmi pierwszy dzwonek, a wraz z nim powrócą klasówki, zadania domowe, zabawy podczas przerw i lekcje wychowania fizycznego. Skąd dzieci mają czerpać energię na te wszystkie aktywności? Odpowiedź jest prosta: ze śniadania!