aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    
Artykuł sponsorowany

Co robi księgowa? Poznaj zawód odpowiedzialny za operacje finansowe w firmie!

Dział: edukacja

Za każdym udanym biznesem stoi ktoś, kto ma wszystko „na papierze” pod kontrolą – to właśnie księgowa. Specjalistka, która kontroluje przepływy pieniężne, dba o poprawność faktur i rozliczeń, pilnuje terminów oraz wspiera podejmowanie decyzji biznesowych. Dzięki jej pracy firma unika błędów i może rozwijać się w stabilny sposób. To rola, która wymaga dużej dokładności i precyzji oraz odpowiednich kwalifikacji i otwartości na ciągłe doskonalenie się. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, czy świat zarządzania finansami jest dla Ciebie!

Praca w księgowości – coś więcej niż liczby

Każdy dobrze prosperujący biznes ma swoją własną bohaterkę – księgową, która stoi na straży finansowego porządku. To właśnie ona czuwa nad tym, aby wszystkie przepływy pieniężne były udokumentowane, rozliczenia przejrzyste, a raporty zgodne z przepisami. Wiele biznesowych decyzji dotyczących inwestycji lub zwalczenia kryzysu finansowego w przedsiębiorstwie, konsultowanych jest z księgową, ponieważ jej celem jest ochrona firmy przed nieprzemyślanymi ruchami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stabilność finansową organizacji.

Kluczowe obowiązki księgowej 

By poznać szczegółowe zadania na tym stanowisku odpowiedzmy sobie na ogólne pytanie: Co robi księgowa? Jej zadania mają charakter rachunkowo-rozliczeniowy i potrafią być bardzo zróżnicowane. Obejmują nie tylko ewidencjonowanie i rozliczanie operacji finansowych, ale również analizowanie danych, sporządzanie raportów i przygotowywanie sprawozdań finansowych. Do obowiązków specjalistki z tej finansowej dziedziny należą także:

  • Obliczanie podatków – wyliczanie wysokości podatków dochodowych (CIT, PIT), podatku od towarów i usług (VAT) oraz innych należności publicznoprawnych;
  • Sporządzanie deklaracji podatkowych – przygotowywanie i składanie deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych;
  • Reprezentowanie firmy przed organami podatkowymi – udzielanie wyjaśnień i prowadzenie korespondencji z urzędami skarbowymi;
  • Dekretowanie dokumentów – przypisywanie dokumentów księgowych (faktury, paragony, umowy) do odpowiednich kont księgowych;
  • Kontrolowanie terminowości płatności – monitorowanie terminów płatności należności i zobowiązań;
  • Współpraca z innymi działami – wymiana informacji dotyczących faktur lub innych kwestii związanych z przychodami

Jak zdobyć kwalifikacje? Kursy online na kik.edu.pl

Droga do zawodu księgowej jest pełna możliwości, które można dostosować do swoich potrzeb. Nie musisz mieć wyższego wykształcenia, aby zacząć – na początek wystarczy ukończenie specjalistycznego kursu, który dostarczy solidnych kwalifikacji księgowych.

Instytucją oferującą profesjonalne kursy z zakresu księgowości i finansów jest https://kik.edu.pl/, gdzie nauka odbywa się na nowoczesnej platformie e-learningowej dostępnej 24/7, a materiał zaktualizowany jest o wszelkie nowelizacje prawne i zasady Polskiego Ładu.

Uczestnicy kursów mogą uczyć się w dogodnym dla siebie czasie i miejscu, nie rezygnując z codziennych obowiązków. Ukończenie szkolenia uprawnia do otrzymania dokumentacji zgodnej z wymogami MEiN, dyplomu oraz certyfikatu.

Dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z księgowością, KIK przygotowało ofertę pakietów obejmujących 2 lub 3 kursy, dzięki czemu za całość zapłacisz mniej nawet o 30%. Wybieraj spośród pakietów na Głównego Księgowego, Samodzielnego Księgowego Pro, Eksperta Rachunkowości i wielu innych.


Zapisz się już dziś na stronie: https://promocja-pakiety.kik.edu.pl/.


opublikowano: 2024-12-17
Komentarze
Polityka Prywatności