Wskaźnik WIBOR jest powszechnie znany a od niedawna dał się poznać w bardzo niekorzystnym świetle. Z uwagi na fakt, iż zdecydowana większość umów kredytów hipotecznych była zawierana w oparciu o oprocentowanie zmienne, wskaźnik WIBOR zyskał popularność. Pełni on główną rolę w obliczaniu finalnej wartości miesięcznej raty kredytowej.
Obecność WIBOR w umowie kredytu hipotecznego to nic złego i dopóki WIBOR nie rósł w zastraszającym tempie powodując podwyżki rat kredytowych nikt nie zważał na jego istnienie.
Coraz częściej można napotkać informacje na temat likwidacji WIBOR i usunięciu wskaźnika z umowy kredytowej. Prawie każda kancelaria frankowa dokonuje analizy umowy kredytowej, również złotówkowej pod kątem jej zgodności z prawem, pod tym kątem oceniany jest także WIBOR. Teoretycznie usunięcie WIBOR jest możliwe, w praktyce konieczna ku temu jest decyzja sądu. Jak dotąd powództw o usunięcie WIBOR wpłynęło do sądów setki, jednak żadna sprawa jeszcze nie doczekała się prawomocnego rozstrzygnięcia orzekającego abuzywność WIBOR, bądź wręcz przeciwnie. Wstępne postanowienia, opinie sądów sygnalizują, że WIBOR nie może zostać uznany jako abuzywny, jednak postępowania są wciąż w toku i nie można tego przesądzić. Prawnicy broniący kredytobiorców opierają swoje tezy na bazie analogii do kredytów frankowych.
Hasło likwidacji lub unieważnienia WIBOR jest często powtarzane bez świadomości co kryje się pod nim, a są to realne oszczędności dla kredytobiorcy. Wyrażane w kwotach mozna poznac korzystając ze specjalnych kalkulatorów online dostępnych za darmo na stronach internetowych kancelarii prawnych i nie tylko. Bez WIBOR raty kredytowe automatycznie są niższe, co więcej unieważnienie WIBOR w trakcie trwania umowy kredytowej powoduje, że bank musi kredytobiorcy zwrócić sumy wynikające z uwzględnienia WIBOR od początku umowy aż do momentu jego unieważnienia. Realnie pzowala to andpłacić spora sumę kredytu. Tym samym kredytobiorca nie tylko obniża wysokość raty na przyszłość, na czas spłaty pozostałej części kapitału ale również zyskuje nadpłatę.