aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Jak przestrzegać bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej?

Dział: edukacja

W każdym miejscu zatrudnienia obowiązują odpowiednie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zależne od rodzaju zajmowanego stanowiska. Przepisy te mają za zadanie przede wszystkim zapobiegać zagrożeniom zdrowia i życia pracowników podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Jednak co w przypadku osób pracujących zdalnie? W jaki sposób powinny one przestrzegać zasad bezpieczeństwa? Sprawdźmy!

Jakie mogą być niebezpieczeństwa w pracy zdalnej?

Praca zdalna nie jest związana z zadaniami szczególnie niebezpiecznymi, związkami chemicznymi i szkodliwymi substancjami biologicznymi. Ryzyko zawodowe w pracy zdalnej spowodowane jest narażeniem na szkody narządu wzroku (ze względu na długotrwałą pracę z monitorem) oraz układu szkieletowo-mięśniowego (z racji tego, że pracownik zdalny cały dzień pracuje w pozycji siedzącej). Niebezpieczeństwo w tym przypadku wiąże się również z uwarunkowaniami psychospołecznymi. Pracę wykonuje się w tym samym miejscu, w którym się mieszka, pracownik ma ograniczone kontakty społeczne, a to z kolei może powodować obniżenie samopoczucia, a nawet stany depresyjne.

Jeśli szukasz wymarzonego miejsca pracy – odwiedź the:protocol.

Jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa w czasie pracy zdalnej?

Jeśli chcesz zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie stanowisko pracy. Monitor, biurko oraz fotel powinny spełniać wszystkie zasady ergonomii. Ważne jest, by ekran ustawiony był na wysokości wzroku i miał specjalną powłokę chroniącą oczy. Biurko należy wyregulować tak, aby podczas pisania na klawiaturze można było swobodnie oprzeć nadgarstki. Istotny w tym przypadku jest również fotel. Najlepiej, gdyby był obrotowy, z podłokietnikami, regulacją wysokości oraz poziomu odchylenia oparcia. Pracownik powinien także używać specjalnych okularów z powłoką chroniącą oczy przed szkodliwym światłem niebieskim. Należy dbać o odpowiednią wentylację i ruch. Na jedną godzinę pracy przed komputerem zaleca się robić kilkuminutowe przerwy, a podczas nich – mrugać oczami, przejść się po pomieszczeniu, porozciągać szyję, kręgosłup oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie. Ze względu na pracę wykonywaną w miejscu zamieszkania i ograniczone kontakty ze współpracownikami trzeba dbać o relacje społeczne poza czasem pracy.

Nowa praca czeka na Ciebie – ciekawe oferty zatrudnienia znajdziesz na Pracuj.pl!

Bezpieczeństwo danych osobowych

Pracowników wykonujących obowiązki zawodowe w domu obowiązują prawne regulacje dotyczące pracy zdalnej. Sprzęt elektroniczny powinien być dostarczony przez pracodawcę oraz posiadać wszelkie oprogramowania i zabezpieczenia. Pracownik może korzystać z urządzeń niezapewnionych przez pracodawcę, jednak muszą one gwarantować najwyższą ochronę poufnych informacji czy danych osobowych. Pod żadnym pozorem nie można zdradzać tajemnic przedsiębiorstwa lub informacji, które mogłyby narazić firmę na szkodę. Jeśli pracodawca wyda takie polecenie – pracownik zdalny powinien prowadzić dokładną ewidencję wykonywanych przez siebie czynności oraz sporządzać ich opis. Nie należy również otwierać podejrzanych linków wysłanych z obcych adresów mailowych i podawać swoich danych osobowych.

Podsumowanie

Praca zdalna nie jest związana z zadaniami o podwyższonym ryzyku, jednak nawet podczas pracy w domu należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Zagrożenia są związane ze zdrowiem pracownika – szczególnie obciążone są oczy oraz kręgosłup. W pracy zdalnej trzeba dbać o bezpieczeństwo w sieci, o poufność informacji przekazanych przez firmę, o dane osobowe oraz być czujnym na różnorodne ataki cyberprzestępców.

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/jak-i-dlaczego-warto-robic-podsumowania-nie-tylko-na-koniec-roku


Źródło: pracuj.pl
opublikowano: 2024-05-29
Komentarze
Polityka Prywatności