aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2023, ferie 2024

Finał konkursów „Rok przed maturą”

Rok przed maturą - plakat

9 czerwca w Instytucie Fizyki UMCS (Pl. M. Curie-Skłodowskiej 1) odbędzie się finał konkursu „Rok przed maturą – fizyka” zaś 13 czerwca w Instytucie Matematyki UMCS będzie miał miejsce finał „Roku przed maturą – matematyka”. Obie inicjatywy adresowane są do uczniów przedostatnich klas szkół średnich. Konkursy rozpoczynają się o godz. 9:00, zaś ogłoszenie wyników i wręczenie nagród z udziałem nastąpi o godz. 15:00 (czwartek) i godz. 16:00 (poniedziałek) w auli Instytutu Informatyki UMCS.

I etap konkursu „Rok przed maturą – fizyka” odbył się 12 kwietnia w 46 szkołach. Najlepsi uczniowie z każdej placówki spotkają się teraz w finale, do którego zaproszono około stu uczniów. Podczas zmagań finałowych, podobnie jak w I etapie konkursu, uczniowie zmierzą się z arkuszem zbliżonym formą do tego maturalnego. Po czasie przeznaczonym na rozwiązywanie zadań konkursowych, zaprosimy uczniów na wycieczkę po laboratoriach Instytutu oraz na wykład „Energetyka jądrowa: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”, który wygłosi dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS. W tym czasie wybrani nauczyciele szkolni oraz wykładowcy Instytutu Fizyki sprawdzą prace konkursowe. Dla laureatów i ich nauczycieli przygotowano cenne nagrody.

Instytut Matematyki także jest w trakcie przeprowadzania konkursu „Rok przed maturą – matematyka”. Zgłosili się do niego uczniowie z 37 szkół średnich, między innymi z województwa lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. W pierwszym etapie, rozgrywającym się w marcu w szkołach, uczniowie rozwiązywali zadania na poziomie maturalnym. W kolejnym najlepsi uczniowie z każdej szkoły spotkają się na UMCS. 

Za organizację konkursu odpowiada Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Inicjatywa finansowana jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, moduł: Popularyzacja nauki i promocja sportu, projekt „Ucz się z MaFiI-ą 2”.

Konkurs stanowi kontynuację inicjatywy „Rok przed maturą” organizowanej w latach 2006-2016 przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytut Fizyki UMCS w Lublinie oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

data ostatniej modyfikacji: 2022-06-07 11:10:51
Komentarze
Polityka Prywatności