Edukacja - artykuły

Terminy: ferie 2019   ferie 2020

Uczniowie zmierzyli się z wiedzą z zakresu państwa i prawa

Co to jest „Acquis communautaire” i norma prawna, na jakiej podstawie rozwiązuje się spółka cywilna, czy przygotowanie do popełnienia czynu zabronionego jest karalne oraz kto wykonuje zadania Krajowego Mechanizmu Prewencji. To tylko przykłady pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie podczas II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W środę 7 marca 2018 r. do testu przystąpiło ponad 660 uczniów z całej Polski. Kto przejdzie do finału, dowiemy się za dwa tygodnie.

II etap (wojewódzki) Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie zorganizowany został w 16 województwach. Uczestniczyło w nim 662 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy w I etapie zdobyli co najmniej 30 punktów. W II etapie uczestnicy Olimpiady mieli 120 minut na rozwiązanie testu złożonego z 50 pytań (jednokrotnego wyboru). Musieli także odpowiedzieć na 6 pytań problemowych. W teście pojawią się pytania z różnych dziedzin nauki m.in. historia państwa i prawa, prawoznawstwa, WOS, praw człowieka, Konstytucji, prawa karnego, cywilnego, gospodarczego oraz międzynarodowe i prawa UE. W pytaniach problemowych uczniowie musieli m.in. opisać funkcje bezpośredniej ingerencji państwa w gospodarkę, wymień i opisać formy stadialne popełnienia przestępstwa oraz wyjaśnić, na czym polega zakaz subdelegacji ujęty w Konstytucji.

Na Podkarpaciu do II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie przeszło 140 uczniów. Wśród nich Ola i Natalia z Krosna. Według nich w tym roku poziom Olimpiady był wysoki. - Mamy porównanie, bo uczestniczyłyśmy w Olimpiadzie już drugi raz. W tym roku było wiele trudnych pytań. Jednak najwięcej problemów sprawiły pytania otwarte. Myślę, że byłyśmy przygotowane całkiem dobrze. Korzystałyśmy głównie z materiałów dostępnych na stronę i trochę pomagał nam nasz nauczyciel. Czy uda się przejść do finału mamy pewne obawy, bo test wymagał naprawdę dużej wiedzy. Mamy jednak nadzieję, że się uda - opowiadają Ola i Natalia.

Uczennice dodają, że wzięły udział w Olimpiadzie, bo planują studiować na kierunku "prawo". - Będziemy też zdawać maturę z WOS, dlatego chciałyśmy sprawdzić swoją wiedzę. Ten materiał na pewno przyda nam się w przyszłości - mówią Ola i Natalia.

Przed salą, w której uczniowie pisali test, czekali ich nauczyciele. - Denerwujemy się tak samo, jak nasi uczniowie - mówi dr Krzysztof Hajduk, nauczyciel z Zespołu Szkół w Tyczynie. - Zależy nam na dobrych wynikach naszych podopiecznych. Dziś test pisze czterech moich uczniów i mam nadzieję, że przejdą do finału. Uczniowie przygotowywali się głównie z materiałów podanych przez Uczelnię. Spotykaliśmy się po lekcjach i omawialiśmy tematy, których nie rozumieli - tłumaczy dr Krzysztof Hajduk.

- Uważam, że Olimpiada to bardzo dobra inicjatywa. Wiedza, którą uczniowie zdobywają podczas przygotowań do testu, to solidna nadbudowa do tego, czego uczymy na lekcjach WOS. Nauka do Olimpiady poszerza ich wiedzę o zagadnienia m.in. z prawa karnego i cywilnego. Są to tematy, na które brakuje nam czasu na lekcjach. Olimpiada pomaga także w przygotowaniu do egzaminu maturalnego - wylicza nauczyciel z Zespołu Szkół w Tyczynie.

Do III etapu - Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie - dostanie się tylko 30. najlepszych uczniów. Te osoby w kwietniu powalczą o cenne nagrody. Zajęcie I i II miejsca daje możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA.

Dodatkowo finaliści i laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mają możliwość podjęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA, ale i m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie od ośmiu lat organizowana jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Przez lata Olimpiada na stałe wpisała się w kalendarz ogólnopolskich konkursów sprawdzających wiedzę uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób chcących rozpocząć studia na kierunku prawo. Olimpiada jest także pierwszym w Polsce konkursem wiedzy obejmującym tematykę z zakresu prawa i państwa.

Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący) i Prof. Ludwik Żukowski.

Olimpiada jest dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Honorowy patronat nad nią objął Minister Sprawiedliwości. Patronem medialnym Olimpiady jest magazyn Perspektywy.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie www.olimpiada.wspia.eu, na www.facebook.com/olimpiada.panstwo.i.prawo i na twitter.com/OOWoPiP.

data ostatniej modyfikacji: 2018-03-09 09:12:46
Komentarze
Ostatnie:
27.07.2018 20:53
Dodał(a): ~Indeks w Kieszeni
Nie tylko te, ale wiele innych terminów prawniczych opisaliśmy w dogodny do nauki sposób :) Zapraszamy na naszą stronę https://indekswkieszeni.pl/ gdzie opisaliśmy na czym polega współpraca oraz jak zdobyć Indeks w Kieszeni ;)

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif
ef_220.jpg
boks_2015_uniwersalny.jpg
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
WSZUiE-220_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura wydział Wzornictwa, autor: Marek Żermoski
miniatura
Polityka Prywatności