aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Top 10 liceów & gimnazjów anglojęzycznych w Polsce

Nauka w szkole
Dział: edukacja

Jeśli dziecko, młody człowiek wykazuje zainteresowanie nauką języka angielskiego, jest uzdolnione językowo warto wykorzystać jego potencjał póki umysł jest na tyle plastyczny, by nauka w dwóch językach nie była udręką i wysiłkiem ponad siły. Szkoły z wykładowym językiem angielskim same w sobie są szkołami na topie, ale i najlepszymi w kraju.

Większość z nich plasuje się wysoko w rankingach szkół średnich, między innymi tygodnika Perspektywy. Zainteresowanie szkołami dwujęzycznymi poparte jest nie tylko wczesną nauką języka angielskiego w stopniu biegłym, porównywalnym z ojczystą znajomością języka. Przede wszystkim gimnazja i licea dwujęzyczne i z klasami z językiem angielskim wykładowym wyróżniają się wysokim poziomem nauczania na tle nie tylko miejscowości, w której funkcjonują ale i na tle całego kraju. Rekrutacja do tego typu placówek odbywa się w formie selekcji uczniów, w wyniku której dostają się do szkoły wyłącznie uczniowie najlepsi, wybrani. Większość z placówek edukacyjnych dwujęzycznych jest szkołami niepublicznymi, które pobierają za naukę niemałe czesne rzędu minimum tysiąc złotych miesięcznie.

W wielu przypadkach do klas dwujęzycznych uczęszczają dzieci wracające z Wielkiej Brytanii, zza granicy lub też latorośle imigrantów. By zintensyfikować naukę języka angielskiego wiele osób już na etapie gimnazjum i liceum wybiera naukę w języku angielskim. Nauka wszystkich lub większości przedmiotów w dwóch językach, bądź wyłącznie w języku angielskim to doskonały sposób na obcowanie z językiem obcym na co dzień, kontakt z językiem specjalistycznym. Żaden kurs językowy, zarówno online jak np. na Preply.com czy poprzez aplikacje typu Dualingo.com lub karteczki typu Fiszki.pl nie jest w stanie przygotować nas tak, jak szkoła dwujęzyczna, gdzie kontakt z językiem obcym mamy nie dwa razy w tygodniu, a codziennie i to w wymiarze co najmniej kilku godzin lekcyjnych. O szkołach dwujęzycznych krąży bardzo wiele pozytywnych opinii, co za tym idzie chętnych nie brakuje do nauki w tym systemie. Warto podkreślić, iż dwujęzyczne szkoły wystawiają również świadectwa międzynarodowe, w tym realizują międzynarodową maturę, która jest znakomitą przepustką do studiów zagranicznych. Co więcej dwujęzyczne klasy i szkoły biorą udział w wielu projektach międzynarodowych oferując uczniom wymiany międzynarodowe, wyjazdy szkoleniowe, jak i współpracę online. Jeszcze dziesięć lat temu program dwujęzyczności realizowało niewiele szkół, w większości szkoły przygraniczne opierające się na współpracy transgranicznej. Szkół z wykładowym językiem angielskim było jak na lekarstwo. Dziś sytuacja się zmieniła radykalnie, nie tylko placówek niepublicznych przybyło, ale również państwowych. Poza liceami powstały również dwujęzyczne gimnazja, nawet szkoły podstawowe i przedszkola.

Najwięcej szkół z wykładowym angielskim funkcjonuje w stolicy, jednakże nie tylko w Warszawie można znaleźć odpowiednią placówkę. Jedną z bardziej znanych szkół podstawowych, realizujących również gimnazjum jest Multischool Interntional School z Warszawy. Konwersacje z native speakerami języka angielskiego są naturalnym elementem procesu dydaktycznego, dzięki czemu dzieci od najmłodszych lat nabierają swobody w posługiwaniu się językiem angielskim. Również na terenie Warszawy funkcjonuje Amerykańskie Gimnazjum i Liceum Niepubliczne "IAS" kształcące w języku angielskim. Gimnazjum oferuje wielonarodowość, co za tym idzie poza nauką języka angielskiego uczniowie mogą poznać wiele obcych tradycji, zwyczajów, gwar itd. Bogaty program nauczania z uwzględnieniem intensywnego rozwoju umiejętności lingwistycznych przekonuje rodziców i młodzież do tej placówki. Kończąc szkołę dwujęzyczną absolwenci dysponują nie tylko doskonałą znajomością angielskiego, ale również zyskują uprawnienia równoznaczne z egzaminami państwowymi z języka angielskiego. Warto podkreślić, iż poza angielskim potocznym, stosowanym w życiu codziennym absolwenci znają słownictwo z nauk ścisłych, przedmiotów zawodowych, co jest wartością dodaną tej formy edukacji.

Niekwestionowanym liderem wśród szkół dwujęzycznych poza Warszawą jest Amerykańska Szkoła Podstawowa z Wykładowym Językiem Angielskim American Elementary School. Zlokalizowana w Gdyni przyciąga uczniów nie tylko z okolicy Trójmiasta, ale z całego kraju. Wyróżnia ją wysoki poziom nauki oraz amerykański system kształcenia. Zaletą placówki są niewielkie grupy, bowiem na piątkę dzieci przypada jeden nauczyciel, dzięki czemu nauka jest indywidualizowana z pochyleniem się nad trudnościami i talentami poszczególnych uczniów, każdego z osobna. Wiele elementów pedagogiki Montessori zachęca do edukacji właśnie w tym miejscu. Absolwenci tejże szkoły to także plus na rzecz szkoły, bowiem wielu z nich odnosi szereg sukcesów zawodowych, naukowych. Ilość laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych przemawia na korzyść placówki. Na południu kraju pośród szkół z językiem angielskim wykładowym wymienić warto małopolskie Kolegium Europejskie. Poza gimnazjum w Kolegium dostępne jest także liceum z międzynarodową maturą.

Konkurencyjną placówką jest poznański zespół szkół anglojęzycznych przy Dąbrowskiego. Placówka prowadzi w lokalnych rankingach poziomu edukacji nie tylko w zakresie języka angielskiego. Wysokie czesne nie zraża rodziców posyłających swe pociechy najpierw do gimnazjum, a następnie do liceum dwujęzycznego. W stolicy do wyboru mamy również najstarszą placówkę niepubliczną w Warszawie, jaką jest Liceum Ogólnokształcące Varsovia. Powstało ono w 1990 roku i do dziś zajmuje pierwsze miejsca w czołówce liceów stolicy.

Wraz z dużym zainteresowaniem rodziców szkołami wielojęzycznymi, niemal w każdym województwie i większym mieście dostępne są placówki z wykładowym angielskim. Jedną z cenionych szkół jest Liceum Mikołaja Kopernika przy ulicy Bema w Warszawie. To nieliczna placówka państwowa realizująca program w języku angielskim. Szkoła powstała w 1927 roku i jest najstarszą szkołą dwujęzyczną. Klasa z wykładowym angielskim powstała już w 1963 roku. Prócz angielskiego w szkole uczyć się można również francuskiego, hiszpańskiego, jak i niemieckiego. W niedaleko położonym Wilanowie funkcjonuje International European School. Wyróżnikiem tej szkoły jest realizacja brytyjskiego programu nauki.

Nietypowe początki miała szkoła Szczecin International School, która powstała na potrzeby korpusu wojskowego NATO umiejscowionego w Szczecinie. Dziś kształci nie tylko dzieci wojskowych, ale i mnóstwo polskiej młodzieży zainteresowanej edukacją w języku angielskim. Równie ciekawą historią wyróżnia się VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące- to jedyne liceum akademickie w Krakowie. Działa ono od 1993 roku i z roku na rok przynosi coraz więcej sukcesów swoim uczniom i absolwentom.

Godnym polecenia liceum z językiem angielskim jest XXXI liceum im. L. Zamenhoffa w Łodzi. Poza nauką stacjonarną placówka zapewnia uczniom liczne obozy adaptacyjne i wymianę uczniów. Także w Bydgoszczy możemy uczęszczać do liceum dwujęzycznego Sokrates. Od zaledwie kilku lat bo od 2012 roku uczęszczać można także do Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Lublinie. Jak widać w każdej części kraju funkcjonuj placówki godne polecenia.

Jako urozmaicenie nauki w szkole np. w trakcie ferii zimowych lub w wakację często wybierane są obozy językowe za granicą jako dodatkowa forma nauki dla młodzieży. Sprachcaffe jako jeden z największych organizatorów tego typu nauki w Polsce zaprasza młodzież w wieku od 13 lat.


opublikowano: 2017-01-13
Komentarze
Ostatnie:
26.01.2021 1:14
Dodał(a): ~Suzanna
A ja serdecznie polecam www.metropolitanschool.pl/
First class lectors!!!
20.01.2018 13:58
Dodał(a): ~Tommy
A ja do nauki angielskiego polecam kurs online Speakingo, to jedyna taka strona, która naprawdę uczy mówić! https://www.speakingo.pl
Polityka Prywatności