aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

7 najbardziej prestiżowych szkół w Polsce, kształcących w j. Angielskim

Dział: edukacja

Stoimy przed wieloma wyzwaniami jakie niesie ze sobą globalizacja, a także wolny przepływ siły roboczej w ramach UE. Rodzice zdają sobie sprawę jak istotna jest w obliczu tej sytuacji nauka języków obcych, a szczególnie angielskiego. Wielu z nich sądzi, planując przyszłość swoich dzieci, że podstawowa znajomość języka, jaką mogą zapewnić szkoły publiczne, czy nawet prywatne, już nie wystarczy. Decydują się zatem na takie placówki, które oferują rozszerzony program nauczania, a czasem nawet na szkoły kształcące w języku angielskim.

Jeszcze kilka - kilkanaście lat temu uznawano je za placówki dedykowane właściwie głównie dzieciom obcokrajowców, pochodzącym z rodzin mieszanych, czy dyplomatów czasowo przebywających w naszym kraju. Obecnie postrzeganie tego typu szkół bardzo się w powszechnej świadomości zmieniło. Nie bez znaczenia jest tutaj wzrost zamożności naszego społeczeństwa. Edukacja dzieci postrzegana bywa jako dobra inwestycja w ich przyszłość, a zwłaszcza nauka języków obcych, na czele z angielskim.

Szkoły funkcjonujące w Polsce kształcenie opierają na kilku systemach. Pierwszy z nich to model zakładający, że lekcje będą prowadzone głównie w języku angielskim. Druga metoda polega na przeplataniu języka polskiego i angielskiego, co nosi nazwę tzw. code-switching. Trzeci sposób to lekcje z ograniczonym angielskim, a ostatni typ, to edukacja z okazjonalnym wplataniem języka angielskiego. Najczęściej rodziców interesuje model pierwszy, chcą jak najlepszych efektów, w postaci doskonałej znajomości języka, ale też początkowo dzieciom taka edukacja nastręcza najwięcej problemów - jeśli nie pochodzą z rodzin mieszanych, gdzie jedno z rodziców jest anglojęzyczne.

Niezależnie od trudności, jak już wspomnieliśmy, szkoły kształcące w języku angielskim cieszą się coraz większą popularnością, gdyż niosą wielowymiarowe korzyści. Po pierwsze można edukacje rozpatrywać pod względem czysto lingwistycznym, czyli ogólnej poprawy znajomości języka, umiejętności posługiwania się nim, podaje platforma ucząca języków Preply, zobacz stronę Kolejną wartością jest dostęp do specjalistycznego słownictwa, np. ściśle powiązanego z przedmiotami ścisłymi. Nie bez znaczenia jest też wymiar kulturowy, czy też dostęp do certyfikatów. Należy również mieć na uwadze, że szkoły anglojęzyczne działające w Polsce różnią się między sobą także systemem edukacji. Nie chodzi tu o wspominany wyżej udział języka angielskiego w ogóle zajęć, lecz o model edukacji brytyjski, bądź amerykański - podaje sieć szkół językowych Sprachcaffe, zobacz stronę.

Przyjrzyjmy się zatem kilku najbardziej popularnym szkołom kształcącym w języku angielskim. Klas dwujęzycznych w polskich szkołach jest około 150, w tym około 50 z językiem angielskim. My skupimy się na siedmiu najbardziej prestiżowych placówkach. Zdecydowana większość z nich to szkoły średnie, ale zacznijmy może od początkowego etapu edukacji i przyjrzyjmy się szkołom podstawowym. Kilka z nich, o ugruntowanej już renomie, funkcjonuje w Trójmieście.

  1. Amerykańska Szkoła Podstawowa z Wykładowym Językiem Angielskim American Elementary School mieści się w Gdyni przy ulicy Łowickiej, w Małym Kacku. Język wykładowy to angielski. Dzieci naukę rozpocząć mogą już w oddziale zerowym. Edukacja stoi na wysokim poziomie, a program nauki oparty jest na amerykańskim systemie kształcenia. Należy wspomnieć, że przy tym szkoła realizuje polski program języka polskiego, matematyki i nauk ścisłych. Nauka wszystkich przedmiotów odbywa się po angielsku, dzieci uczone są współpracy, wspólnego poszukiwania rozwiązań. Na pięciu uczniów przypada jeden nauczyciel. Każdego ucznia traktuje się indywidualnie, a najmłodsze dzieci, wraz z rodzicami, mają możliwość uczestniczenia w zajęciach metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Zobacz stronę.

  2. W Małopolsce, prym wiedzie natomiast KOLEGIUM EUROPEJSKIE - Międzynarodowa Szkoła Podstawowa, Międzynarodowe Gimnazjum, Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące mieszczące się w Krakowie przy ulicy Metalowców. Zobacz stronę. W Międzynarodowej Szkole Podstawowej (International Primary School of Cracow) naukę rozpocząć mogą już sześcio i siedmio-latkowie. Od początku zajęcia prowadzone są po angielsku, a nauczyciele są dwujęzyczni. W Gimnazjum nr 14 istnieje klasa o profilu dwujęzycznym z wykładowym angielskim, przygotowująca do IB. W Liceum natomiast lekcje prowadzone są po angielsku, z wyjątkiem przedmiotów takich jak j. Polski, historia i geografia Polski, i przygotowują do matury międzynarodowej. Podobna i bardzo prestiżowa szkoła istnieje także w Poznaniu. Jest to zespół szkół mieszczący się przy ulicy Dąbrowskiego, obejmujący: Anglojęzyczne Gimnazjum Prywatne, Anglojęzyczne Liceum Ogólnokształcące, I Prywatne Liceum Ogólnokształcące - IB School No 1002. Czesne wynosi tutaj "tylko" 11,5 tys. rocznie. Szkoła bardzo duży nacisk kładzie na wyniki swoich uczniów, co jak widać przynosi spodziewane efekty, bo szkoła rokrocznie wygrywa w rankingach poznańskich placówek.

  3. W Warszawie i ościennych gminach funkcjonuje kilkanaście prestiżowych międzynarodowych szkół, zarówno społecznych jak i prywatnych, a nawet wyznaniowych. Czesne sięga czasami kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, co jednak nie zniechęca dobrze sytuowanych rodziców. W samej stolicy funkcjonuje kilka, uznawanych za elitarne, szkół z wykładowym angielskim. Już ponad 600 uczniów ma na przykład założona przez grupę Nord Anglia Education w 1992 Brytyjska Szkoła w Warszawie. System edukacji zgodny jest z normami Ministerstwa Edukacji Zjednoczonego Królestwa. W szkole uczą się już dzieci od trzeciego roku życia. Placówka mieści się w trzech budynkach Chopin, Corpernicus i Curie. Zobacz stronę.

  4. Jeśli chodzi o szkoły średnie z wykładowym angielskim, to nie sposób pominąć warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika przy ul. Bema. Rokrocznie, już od wielu lat, w rankingu "Perspektywy" liceum zajmuje bardzo wysokie lokaty, często też uzyskując najlepsze wyniki maturalne, a tym samym potwierdzając swój prestiż. Szkoła funkcjonuje od 1927 roku, a od 2012 mieści się tutaj także Gimnazjum nr 50 im. Władysława Sikorskiego. Klasa z wykładowym angielskim w liceum powstała już w 1963 roku. Duży nacisk kładziony jest tutaj na szeroko pojętą edukację lingwistyczną, fachowe słownictwo z dziedzin ścisłych to już podstawa, młodzież może natomiast uczyć się jako drugiego języka obcego niemieckiego, hiszpańskiego albo francuskiego. Zobacz stronę.

  5. Jak wspomnieliśmy edukacja w szkole międzynarodowej często wiąże się niestety ze sporymi wydatkami. Jedną z takich placówek jest American School of Warsaw w Konstancinie, ciesząca się od samego początku swojego istnienia opinią elitarnej. Czesne wynosi tu 50-60 tysięcy. Szkoły międzynarodowe, z wykładowym angielskim stanowią najlepszy wybór dla rodziców, którzy pracują w międzynarodowych korporacjach, albo są dyplomatami, należą do wyższej kadry zarządzającej, czy z innych powodów muszą podróżować po świecie. Dzieci z takich rodzin dzięki tym szkołom zyskują szansę na zachowanie ciągłości edukacji w jednym systemie. Zobacz stronę.

  6. W Wilanowie mieści się International European School. Tu także językiem wykładowym pozostaje angielski, a uczniowie kończą edukację międzynarodową maturą czyli IB Diploma Programme. Szkoła realizuje dwa programy, ale są one prowadzone równolegle. Brytyjski i polski program uzupełniają się znakomicie, dając szansę na wszechstronny rozwój. Absolwenci najlepszych szkół kształcących w języku angielskim, w systemie brytyjskim najczęściej wybierają studia już w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z najnowszymi danymi, aż 80 proc. z nich decyduje się na taki właśnie krok. Zobacz stronę.

Szkoła podstawowa, średnia, wyższa to tylko początek edukacyjnej przygody ale warto w miarę możliwości (finansowych/logistycznych) już od młodego wieku wysłać dziecko do jak najlepszej szkoły językowej.


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Ostatnie:
1.05.2017 14:22
Dodał(a): ~Ola
We Wrocławiu polecam międzynarodową szkołę American School of Wroclaw, gdzie wielu nauczycieli pochodzi z Stanów >>> www.asw.org.pl/pl/ <<<
Polityka Prywatności