Edukacja - artykuły

Terminy: ferie 2019   ferie 2020

LATO W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W KRAKOWIE

W wakacje Muzeum Etnograficzne zaprasza dzieci do skorzystania z oferty warsztatów (program Etnokonkretno 2016 – Natura Wynalazków), a dorosłych do spędzenia czasu w kinie letnim organizowanego w ramach programu „Wesela 21”. Latem kontynuowane także będą czwartkowe spotkania w ramach cyklu „Muzeum Etnograficzne w terenie” (w Ogrodzie Zabaw przy ul. Piekarskiej). W planach wspólne piknikowanie i warsztaty.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w wakacyjnym cyklu warsztatów dla dzieci - ETNOKONKRETNO! WAKACJE 2016. W czasie tegorocznych warsztatów wcielimy się w role podróżników, twórców, wynalazców i etnografów. Przyjrzymy się różnym wynalazkom, maszynom i niezwykłym rozwiązaniom zwykłych problemów. Staną się one dla nas punktami przewodnimi w podróży w dalekie strony. Z etnograficzną uważnością poddamy obserwacji to, co bliskie i z pozoru dobrze znane. Zgłębimy różne obszary kultury.

Każdego dnia na uczestników czeka nowy wątek. Każdy z pięciu tygodni warsztatów będzie podejmował nowy temat.

Zapraszamy do wspólnego działania od 4 do 22 lipca i od 8 do 19 sierpnia. W programie warsztaty dla dzieci w wieku 3-5, 6-9 i 10-13 lat.

W PROGRAMIE

  • 3 - 5 LAT

Trzy razy w tygodniu (wtorek, środa, czwartek), w godzinach popołudniowych, dotykając, wąchając, eksperymentując i tworząc będziemy poznawać świat, jego tajemnice, mieszkańców i ich niezwykłe wynalazki. Na warsztaty zapraszamy dzieci wraz z rodzicami.

Od wtorku do czwartku: 17:00 - 18:30

· 6 - 9 LAT

Pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku będziemy zgłębiać tajemnice, uruchamiając wyobraźnię i zmysł obserwacji. Działając w obszarach kultury, łącząc rozmaite materiały, media i sposoby myślenia. Staniemy się podróżnikami, wynalazcami, etnobotanikami i etnografami.

Od poniedziałku do piątku: 12:30 - 14:30

· 10 -13 LAT

Trzy dni w tygodniu (wtorek, środa, czwartek), w godzinach przedpołudniowych, będziemy ćwiczyć myśli, wyobraźnię i ręce. Warsztaty zainspirują do komentowania tego co nas otacza przy użyciu odmiennych form wyrazu. Naszym narzędziem staną się różne formy wizualne w tym komiks i animacja.

Od wtorku do czwartku: 10:00 - 12:00

Szczegółowy program (tydzień po tygodniu) wkrótce!

Sprawdzajcie na:

www.etnomuzeum.eu i FB: https://www.facebook.com/events/302737463392050/

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wszystkie zajęcia odbywają się Muzeum Etnograficznym w Krakowie: Ratusz, pl. Wolnica 1

Koszt: 15 PLN (1 osoba). Przy jednorazowym zakupie biletów na trzy i więcej zajęć, koszt pojedynczego warsztatu wynosi 12 PLN.

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny i Krakowską Kartę Rodzinną - 30 % zniżki dla posiadacza karty


Obowiązują rezerwacje. W przypadku braku rezerwacji, wstęp w miarę wolnych miejsc.
Rezerwacje: edukacja@etnomuzeum.eu, tel. 12 430 60 23

MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TERENIE

CYKL WARSZTATÓW W OGRODZIE ZABAW (UL. PIEKARSKA)

Muzeum Etnograficzne w terenie to cykl otwartych spotkań w OGRODZIE ZABAW. Od kwietnia, w co drugi czwartek, wspólnie bawimy się, eksperymentujemy i poznajemy się wzajemnie. W programie spotkania wokół zielonej architektury, ruchu i gier na świeżym powietrzu, wspólne czytanie książek oraz wiele innych tematów.

WSTĘP WOLNY!

Warsztaty w wakacje:

· 14 lipca godz. 16.30-18.30

· 11 sierpnia godz. 16.30 - 18.30

· 25 sierpnia godz. 16.30 - 18.30

Warsztaty w Ogrodzie Zabaw fot. MEK

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Gdzie: Ogród Zabaw przy ul. Piekarskiej (Piekarska 14)

O zmianach związanych z ewentualną niesprzyjającą pogodą informować będziemy na stronie www.etnomuzeum.eu oraz na FB (Ogród Zabaw).

OGRÓD ZABAW to kilkadziesiąt metrów kwadratowych zielonej przestrzeni zachęcającej do odpoczynku, nieskrępowanej zabawy i spotkania z sąsiadami. Proste materiały, rozrysowane na chodniku gry podwórkowe odświeżona zieleń zapraszają do działań, eksperymentów i spotkań.

Projekt stworzony został w ramach wspólnych działań Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej Parasol oraz dzieci z dzielnicy Kazimierz. Miejsce to jest efektem pracy i zaangażowania wielu środowisk. Punktem wyjścia były pomysły dzieci oraz opinie i refleksje mieszkańców Kazimierza zebrane w trakcie wywiadów i ankiet. Projekt nie powstałby, gdyby nie wsparcie i współpraca z instytucjami miejskimi jak i lokalnymi.

WAKACYJNE KINO LETNIE

W RAMACH PROGRAMU "WESELA 21"


Przez pięć lat (2009-2014) Muzeum Etnograficzne w Krakowie badało współczesne oblicze weselnego rytuału. Efektem tych badań jest wystawa "Wesela 21", którą oglądać można w Domu Esterki, a także specjalny program wydarzeń, na który składają się debaty z zaproszonymi gośćmi, oprowadzania kuratorskie po wystawie, a także… seanse w KINIE LETNIM!


W okresie wakacji zapraszamy do wspólnego oglądania filmów poruszających temat miłości, ślubu i wesela. Spotykamy się we wtorki o 21.00 na podwórku Domu Esterki (ul. Krakowska 46). Każdy pokaz poprzedzimy krótkim wstępem twórców wystawy "Wesela 21".


W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych pokazy filmów odbędą się w Ratuszu - plac Wolnica 1.


WSTĘP WOLNY!


Więcej o wystawie "Wesela21": http://bit.ly/wesela21

REPERTUAR KINA LETNIEGO


➤ 28.06 (wtorek), godz. 21.00


NIEBIAŃSKIE ŻONY ŁĄKOWYCH MARYJCZYKÓW (2012)


Reż. Aleksey Fedorchenko

Tytuł oryginalny: Nebesnye zheny lugovykh mari


Na ów maryjski Dekameron składa się 26 opowieści o różnej długości, których bohaterkami są kobiety o imionach rozpoczynających się na "O". Czego tu nie ma: martwi wstają z grobów, święte drzewa karzą, leśny duch domaga się seksu, a waginy przemawiają własnym głosem! Erotyka fantastycznie splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej kolejny filmowy pomnik, w którym można znaleźć ślady Pasoliniego czy Paradżanowa - a pomnik ten nie jest ze spiżu, lecz z zadziwienia, czułości i humoru.

Scenariusz: Denis Osokin

Gatunek: Dramat

Produkcja: Rosja


➤ 12.07 (wtorek), godz. 21.00


HEDI (2016)


Reż. Mohamed Ben Attia

Tytuł oryginalny: Inhebbek Hedi


Hedi to młody człowiek zmagający się z problemami życia codziennego oraz konwencjami społecznymi w Tunezji. Niewiele rzeczy mu się udaje. Wykonuje pracę, która nie daje mu satysfakcji i w której się nie sprawdza. Nie ma przyjaciół. Nie ma ambicji. Ma za to nadopiekuńczą matkę, która próbuje decydować za niego. Aranżowanie życia młodszego syna rozpoczyna się od znalezienia idealnej synowej z właściwego domu. Przygotowania do ślubu trwają. W międzyczasie Hedi odkrywa swoją drogę do szczęścia, ale u boku innej kobiety. Zakochuje się w bezpretensjonalnej Rym i postanawia wykroczyć poza konwencje.


Reżyseria i scenariusz: Mohamed Ben Attia

Gatunek: Dramat

Produkcja: Belgia, Tunezja


➤ 19.07 (wtorek), godz. 21.00


GNIJĄCA PANNA MŁODA (2005)


Reż. Tim Burton, Mike Johnson

Tytuł oryginalny: Corpse Bride


Fantastyczna, pełna czarnego humoru komedia Tima Burtona. Dzięki doskonałej animacji wykonanej techniką poklatkową, powstało prawdziwe dzieło sztuki. To niezwykle pracochłonne przedsięwzięcie (dwusekundowa sekwencja często wymagała dwunastu godzin pracy) sprawiło, że możemy podziwiać zupełnie nowy wymiar animacji. I to w najlepszym wydaniu. Niezwykły duet Tim Burton i Johnny Depp rozbawi cię do łez!


Scenariusz: John August, Pamela Pettler, Caroline Thompson

Gatunek: Animacja, Czarna komedia

Produkcja: USA, Wielka Brytania


➤ 9.08 (wtorek), godz. 21.00

CZARNY KOT, BIAŁY KOT (1998)


Reż. Emir Kusturica

Tytuł oryginalny: Crna mačka, beli mačor


Matko Destanov jest drobnym rzezimieszkiem żyjącym nad Dunajem wraz z 17 letnim, leniwym synem Zarije. Gdy kolejny "pewny" interes kończy się fiaskiem, Matko wpada na pomysł, aby zwrócić się o pomoc do znanego gangstera Dadana. Jest jednak jeden haczyk, Dadan ma siostrę, którą usilnie chce wydać za mąż i jego wybór pada właśnie na Zarija. Problem w tym, że serce nie sługa, syn Matko jest zakochany w Idzie, a siostra Dadana czeka na swojego księcia z bajki.


Scenariusz: Emir Kusturica i Gordan Mihić

Gatunek: Komedia romantyczna, Muzyczny

Produkcja: Austria


➤ 16.08 (wtorek), godz. 21.00


DYBUK (1937)


Reż. Michał Waszyński


Dwaj przyjaciele Nisson i Sender ślubują, że połączą małżeństwem swe nienarodzone jeszcze dzieci. Nisson przedwcześnie umiera, pozostawiając syna Chonena; bogaty Sender ma córkę Leę, ale nie chce pamiętać o ślubowaniu, chociaż młodzi się kochają. Pragnie wydać ją bogato za mąż. Zrozpaczony Chonen próbuje za pomocą magicznych zabiegów wytworzyć złoty kruszec, wzywa szatana; ginie trafiony piorunem. Dybuk, czyli dusza zmarłego, wstępuje w Leę w dniu jej ślubu. Cadykowi udaje się go wypędzić, Lea jednak umiera, łącząc się z ukochanym.

- Donata Zielińska, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996.


Scenariusz: Andrzej Marek

Gatunek: Dramat

Produkcja: Polska


data ostatniej modyfikacji: 2016-06-15 07:23:24
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
EF_220.jpg
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif
JPEdukacja_220_pytania.gif
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Uniwersytet Gdański - 7
miniatura
Polityka Prywatności