Założony przez pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zespół Neurodio tworzy aplikacje treningowe i gry terapeutyczne. Najnowszy projekt - gra Kalkulilo - podnosi umiejętności matematyczne u dzieci.
Zespół Neurodio jest interdyscyplinarny i obecnie liczy dziewięć osób. Tworzą go osoby z badacze z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii, technicy, graficy jak i osoby z kompetencjami biznesowymi. Spółka powstała z inicjatywy Łukasza Goraczewskiego, Karoliny Finc i Mirosława Manelskiego. Oprócz grupy "roboczej" zespół wspiera również rada naukowa, w skład której wchodzą pracownicy UMK związani z Laboratorium Neurokognitywnym ICNT pod wodzą prof. dr. hab. Włodzisława Ducha.
Neurodio chce pomagać osobom, które mają problemy w uczeniu się lub posiadają deficyty poznawcze. Dzięki wykorzystaniu wiedzy na temat mózgu i wiedzy o projektowaniu gier, są w stanie tworzyć aplikacje lub gry terapeutyczne, które będą nie tylko skuteczne, ale i przyjemne w użytkowaniu. Zespół dzięki naukowemu know how oraz ścisłej współpracy z Laboratorium Neurokognitywnym UMK może od razu sprawdzać skuteczność rozwiązań.
Neurodio pracuje aktualnie nad dwoma projektami. Pierwszy z nich to gra Kalkulilo - trening umiejętności matematycznych dla dzieci, które mają trudności w nauce matematyki. Jeszcze w lutym tego roku w kilkunastu toruńskich szkołach wystartują badania z inicjatywy Laboratorium Neurokognitywnego UMK, w których sprawdzana będzie skuteczność gry (wstępne badania potwierdziły poprawę pewnych funkcji poznawczych). Drugi projekt jest w zdecydowanie wcześniejszej fazie. Będzie to gra, której celem będzie poprawa funkcjonowania centralnego przetwarzania informacji słuchowej.
Strona zespołu: www.neurodio.com