aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

MĄDROŚCI AFRYKAŃSKICH GRIOTÓW KONCERT DLA DZIECI 11. FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR

Malowanie tajemnych symboli, wspólne śpiewanie piosenek w języku wolof i bambara i nauka tańca z Afryki Zachodniej – to wszystko czeka na uczestników koncertu „Mądrości afrykańskich griotów”. Rodzinne spotkanie łączące muzykę i ruch będzie jednym z wydarzeń tegorocznego Festiwalu Skrzyżowania Kultur. Stołeczna Estrada zaprasza małych i dużych fanów muzyki świata 27 września o godz. 11 do namiotu przed PKiN.

To będzie niezwykła wyprawa do świata tradycji griotów, czyli opowiadaczy, muzyków, bardów z Afryki Zachodniej. W rolę przewodnika wcieli się Michał Malinowski, założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści "MuBaBaO". Towarzyszyć będzie mu Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Prastare afrykańskie legendy przeplatać się będą z piosenkami, muzyką instrumentalną oraz tańcem.

Świat kultury afrykańskiej wydaje się niezwykle odległy. Podczas koncertu zaprezentujemy typowe dla tego kontynentu opowieści, których bohaterami są zwierzęta. Będzie okazja przekonać się, że to egzotyczne bestiarium zaskakująco przypomina nasz współczesny "cywilizowany" świat - zapowiada Maria Pomianowska.

O muzyczną i taneczną oprawę widowiska zadbają
Amadou 'Fola' Baldé z Senegalu oraz Massa i Noumassa - bracia Dembele z Burkina Faso. To druga wizyta rodzeństwa Dembele na Skrzyżowaniu Kultur. Po raz pierwszy wystąpili na warszawskim festiwalu sześć lat temu jako mali chłopcy.

To był ich pierwszy wyjazd poza granice własnego kraju i poza granice Afryki. Tamta wizyta odmieniła ich życie. Rozpoczęli edukacje szkolną i dziś należą do czołówki artystów młodego pokolenia w Burkina Faso.

Uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć pokaz ręcznie malowanych tkanin przywiezionych z Burkina Faso, posłuchać opowieści o symbolice zamieszczonych na nich rysunków oraz nauczyć się je malować. Scenografię koncertu stworzą afrykańskie rzeźby, instrumenty oraz maski, o których różnorodności i funkcji opowie Michał Malinowski. Na finał zaplanowano wspólną naukę tańca przy rytmie wybijanym na prostych instrumentach perkusyjnych, która zamieni się w radosną zabawę z udziałem wszystkich zgromadzonych w festiwalowym namiocie.

opublikowano: 2015-09-09
Komentarze
Polityka Prywatności