aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

Gdynia Dzieciom – animacje, filmy dla m łodzie ży oraz kino egzotyczne

Gdynia Dzieciom to jedna z najważniejszych sekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i przygotowana merytorycznie przez SFP, należy do najbardziej frekwencyjnych wydarzeń festiwalowych. W 2014 roku wzięło w niej udział 10 000 młodych widzów.

Podobnie jak w roku ubiegłym, również i tym razem projekcje odbędą się w gościnnych progach kina Helios w Gdyni. 12. edycja Gdyni Dzieciom to realizowany już po raz drugi przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program "Spotkania ze sztuką filmową". W skład programu wchodzą: Festiwal polskich filmów animowanych dla widzów najmłodszych, ekranizacje literatury polskiej dla młodzieży oraz tradycyjnie Panorama kina światowego. W przypadku dwóch pierwszych pozycji programowych widzowie korzystając z kart do głosowania wybiorą najlepszy film animowany oraz najlepszą adaptację książki.

Program nie ogranicza się tylko do projekcji filmowych; jak co roku, dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w cieszących się wielkim powodzeniem warsztatach filmowych, m.in. uczestnicząc w realizacji filmu animowanego oraz krótkiej fabuły w ramach planu filmowego. Program obejmuje przygotowanie scenariusza, zadania aktorskie, zdjęcia, dźwięk i montaż. Organizatorzy zapowiadaj ą również konkursy oraz spotkania z twórcami prezentowanych filmów.

W ramach sekcji obejrzymy m.in. zrekonstruowany cyfrowo wybitny film animowany Leszka Gałysza "Jacek i Placek" z muzyką Lady Pank, słynny obraz Stanisława Jędryki "Koniec wakacji", "Przyjaciela wesołego diabła" Jerzego Łukaszewicza, ekranizację "Jeżycjady" - "Kłamczuchę" według Małgorzaty Musierowicz w reżyserii Anny Sokołowskiej oraz "W pustyni i w puszczy" Gavina Hooda. Festiwal Filmowy w Gdyni stanie się również okazją do zapoznania się z najnowszym, mało jeszcze znanym dorobkiem polskiej animacji: w śród tytułów odcinki nowych seriali, jak m.in. "Agatka", "Mami Fatale", "Bear Me", "Kuba i Śruba", "Hip-Hip i Hurra", a także z nowymi odcinkami znakomitej poznańskiej serii "Baśnie i bajki polskie". Prawdziwą gratką dla kinomanów będzie nagradzany na licznych festiwalach film Joanny Jasińskiej "To pewna wiadomość" według bajki Andersena, animowana kolęda "Trzej Królowie" Anny Błaszczyk oraz najnowsza animacja klasyka polskiego filmu dziecięcego Wiesława Zięby: " Żubr Pompik". Szczypty egzotyki dodadzą filmy dla widowni od 10. roku życia: indyjski, irański oraz chiński.

Uważam, że każdego roku Gdynia Dzieciom ma większe znaczenie niż miała w roku ubiegłym - mówi Andrzej Jasiewicz, Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP. - W ciągu ostatniego 10-lecia zostało wyprodukowanych zaledwie kilka kinowych filmów dla dzieci i młodej widowni. Wszyscy wiedzą, że aby dotrzeć do młodych ludzi z ich współczesnymi, poważnymi problemami, trzeba szukać komunikatu audiowizualnego. I niekoniecznie, żeby była to po raz kolejny globalna produkcja amerykańska. W Gdyni pokazujemy zarówno filmy polskie, jak i propozycje ze świata, aby wskazać dzieciom inne horyzonty, inną kulturę od tej, która ich zalewa wokół.

Gdynia Dzieciom to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb, ale dobrze, że odbywa się co roku i jest wspierana przez prezydenta miasta Wojciecha Szczurka i Pomorską Fundację Filmową.Stowarzyszenie jest obecnie najważniejszą instytucją wspierającą film dla dzieci. Co roku przyjeżdżają do Gdyni najważniejsi twórcy tych filmów, którzy rozumieją wagę tego problemu. Poza festiwalem Ale Kino! w Poznaniu jest raptem kilka takich imprez. Cały czas mamy nadzieję, że znajdziemy ścieżkę do tego, by zachęcić instytucje, aby podjęły wyzwanie realizacji filmu dla młodej widowni.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, Micha ł Oleszczyk, podkreśla: Gdynia Dzieciom to wspaniała inicjatywa i powód do wielkiej radości dla mnie o tyle, że sekcja ta spełnia rolę edukacyjną, kształcąc kolejne pokolenia twórców i kinomanów. Bogactwo tegorocznego programu naprawdę robi wrażenie, a ja mogę tylko żałować, że ten 'dorosły 'festiwal pochłania mnie tak bardzo, że nie będę mógł śledzić wszystkich pokazów i warsztatów. Zeszłoroczny widok pełnej sali dzieciaków czekających na film otwarcia napełnił mnie radością nieporównywalną nawet z najbardziej uroczystymi pokazami innych sekcji FFG.

40. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie si ę w dniach 14-19 września 2015 roku.

W tym roku w ramach projektu "Spotkania ze sztuką filmową" zapraszamy na program podzielony na trzy kategorie:

Ekranizacje literatury polskiej dla dzieci i młodzieży dla widzów od lat 12 Koniec wakacji reż. Stanisław Jędryka, 1974, 86 min
Ekranizacja znanej powieści Janusza Domagalika. Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku. Reżyserowi Stanisławowi Jędryce, który sam pochodzi z Sosnowca, zależało na oddaniu niepowtarzalnego śląskiego pejzażu i specyficznego lokalnego klimatu. Czternastoletni Jurek rozpoczyna wakacje. Po powrocie z uroczystego zakończenia roku orientuje się, że matka nagle opuściła dom. Pracujący w kopalni ojciec informuje go, że matka wyjechała do sanatorium. Chłopiec nie bardzo w to wierzy i sam musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości…

Przyjaciel wesołego diabła reż. Jerzy Łukaszewicz, 1986, 88 min Ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Od wieków mieszkańcy Krainy Jasności tocz ą walkę z Duchem Ciemności. Stary, mądry i dobry Witalis jest jedynym człowiekiem, któremu udało się wydostać z jego labiryntu. Gdy Witalis nagle traci wzrok, jego wychowanek Janek wyrusza do królestwa Ducha Ciemności, żeby stoczyć z nim walkę i przywrócić Witalisowi wzrok. W tej niebezpiecznej wędrówce towarzyszy chłopcu przygodnie spotkany diabeł Piszcza łka.

W pustyni i w puszczy reż. Gavin Hood, 2001, 111 min
Ekranizacja ostatniej ukończonej powieści Henryka Sienkiewicza. Pierwowzorem postaci Nel była 10-letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza, zaś pierwowzorem inżyniera Tarkowskiego był inż. Mieczysław Gieniusz, pracujący przy budowie Kanału Sueskiego. Jedyny syn Gieniusza został porwany przez handlarzy niewolników i nigdy nie udało się go odnaleźć. Sienkiewicz wykorzystał jego historię pisząc W pustyni i w puszczy a Gavin Hood z powodzeniem przeniósł ją na duży ekran.

Kłamczucha reż. Anna Sokołowska, 1981, 98 min
Scenariusz filmu powstał na kanwie powieści Małgorzaty Musierowicz. Bohaterka "Kłamczuchy", Aniela Kowalik, ma szesnaście lat, mieszka w Ustce i marzy, żeby zostać aktorką. Pewnego dnia zakochuje się od pierwszego wejrzenia w Pawle Nowackim, który przyjeżdża na kilka dni do Ustki. Po wyjeździe chłopaka zakochana Aniela postanawia odwiedzić go w rodzinnym mieście Poznaniu, zdaje sobie sprawę, że nie wyobraża sobie życia bez Pawła i nie chce się już z nim więcej rozstawać.

Jacek i Placek (po rekonstrukcji cyfrowej) reż. Leszek Gałysz, 1992, 72 min
Pełnometrażowy film animowany. Pierwowzorem filmu jest powieść Kornela Makuszyńskiego O dwóch takich, co ukradli księżyc. W małym miasteczku Zapiecku przyszli na świat dwaj bliźniacy: Jacek i Placek. Chłopcy wyróżniali się tym, że bardzo niechętnie odnosili się do wszelkiej pracy. Marzyli o tym, aby znaleźć krainę, w której nie trzeba pracować. Wkrótce uciekają z miasteczka w poszukiwaniu owej krainy. W czasie długiej wędrówki bliźniacy przeżywają wiele różnych przygód…

Więcej na: http://www.festiwalgdynia.pl/aktualnosci/wiadomosci/wiadomosc/352,gdynia_dzieciom_na_40._festiwalu_filmowym_w_gdyni_.html

opublikowano: 2015-08-11
Komentarze
Polityka Prywatności