aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Przygraniczni w działaniu, czyli młodzi ludzie przeciwko dyskryminacji

Uczniowie z Krynek, Michałowa i Dołhobyczowa pod okiem specjalistów ze Stowarzyszenia Praktyków Kultury przygotują tego lata multimedialną wystawę o historii ich lokalnej społeczności. Wstępem do niej będą warsztaty z historii mówionej, robienia wywiadów i rejestracji video. Pozyskane materiały w formie mobilnej ekspozycji odwiedzą osiem przygranicznych miejscowości. Rekrutacja na warsztaty jest otwarta i są one darmowe.

"Przygraniczni w działaniu" to kontynuacja ubiegłorocznego projektu antydykryminacyjnego zrealizowanego w Krynkach, Michałowie i Dołhobyczowie, podczas którego uczniowie odbyli szereg warsztatów z zakresu wielokulturowości, przeciwdziałania stereotypom i działań artystycznych. Tego lata młodzi ludzie zbiorą materiały audiowizualne w swoich społecznościach, z których stworzą multimedialną wystawę podróżującą po regionie.

Wcześniej wezmą udział w cyklu warsztatów z historii mówionej i zbierania opowieści, warsztatów antydyskryminacyjnych i wielokulturowych oraz warsztatów twórczych. W ich efekcie powstanie multimedialny materiał, który zostanie zaprezentowany w formie wystawy w ośmiu przygranicznych miejscowościach: Krynkach, Michałowie, Dołhobyczowie, Białowieży, Hajnówce, Gródku, Przewodowej i Mirczy.

W lipcu i sierpniu zbieramy lokalne historie. Razem z młodzieżą rozmawiamy z przedstawicielami wszystkich pokoleń, zbieramy wspomnienia, zapomniane słowa, piosenki, anegdoty, opowieści o dawniejszych zwyczajach i obchodzonych świętach. Szukamy przejawów lokalnej, niepowtarzalnej wielokulturowości - mówi Lena Rogowska ze Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Zebrane opowieści przekształcimy w multimedialną wystawę, która będzie podróżować po przygranicznych miejscowościach i zostanie pokazana ich mieszkańcom - dodaje.

Warsztaty są bezpłatne i mogą wziąć w nich udział nie tylko uczestnicy poprzedniego projektu, lecz wszyscy zainteresowani tą tematyką i twórczym spędzeniem letnich miesięcy. Organizatorzy planują obok warsztatów również spotkania z pracownikami lokalnych ośrodków kultury, przeglądanie archiwów czy map pod kątem wybierania najciekwaszych materiałów do wystawy i przede wszystkim wspólny wyjazd wszystkich grup z trzech miejscowości na wspólne spotkanie, podczas którego wymienią się doświadczeniami, spostrzeżeniami, poznają się i razem przygotują końcowe materiały do wystawy.

Ta zaś nastawiona będzie na wydobywanie i opisywanie indywidualnych historii pochodzących z grup mniejszościowych, będzie przełamywać powszechne uproszczone obrazy tych grup, osłabiać uprzedzenia i stereotypy.

Daty warsztatów:

14-19.07 i 01-09.08

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji ​w Dołhobyczowie

​22-28.07 i 31.07-06.08

GOK w Michałowie

​09-16.07 i 28.07-02.08

GOK w Krynkach


opublikowano: 2015-07-08
Komentarze
Polityka Prywatności