aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży "Kino w Trampkach"

Trzecia edycja Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach” rozpoczyna się 13 czerwca w Warszawie i potrwa aż 9 dni. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Bądź inny. Bądź sobą”. Program festiwalowy zawiera kilkadziesiąt zabawnych i poruszających filmów z całego świata dedykowanych dzieciom i młodzieży. Odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące, w tym 60. urodziny króliczki Miffy. Bilety można kupić w kinach goszczących festiwal: Multikinie Ursynów, kinie Luna i Wisła.

Festiwal "Kino w Trampkach" już od trzech lat promuje pełne pasji, emocjonujące i inteligentne kino skierowane do dzieci i młodzieży. Na festiwalu będzie można obejrzeć filmy z różnych części świata, przyjrzeć się rówieśnikom z innych kultur, a przede wszystkim przekonać się, że mimo tego, że żyjemy w różnych miejscach, często mamy podobne marzenia. Hasło przewodnie "Bądź inny. Bądź sobą." podkreśla, że różnorodność to siła, a nie słabość, że każdy człowiek jest unikalny dzięki wyjątkowej kombinacji cech osobowości oraz tradycji, z której się wywodzi i każdy wnosi coś wartościowego od siebie do swojej społeczności. Z tego klucza zostały wyselekcjonowane filmy, które były pokazywane i nagradzane na największych światowych festiwalach, a podczas "Kina w Trampkach" w znacznej większości będą miały polską premierę. Filmy będzie można oglądać w kilku sekcjach - konkurs filmów dziecięcych, konkurs filmów młodzieżowych, ikony popkultury, focus na dokument, krótkie dla najmłodszych, dziecięce olśnienia, polska cyfrowa dla dzieci.

Festiwal otworzy indyjski film "Tęcza" (od 9 lat)- ujmująca i poruszającą historia dziesięcioletniej Pari i jej młodszego, niewidomego brata Chatu. Wśród tytułów dla najmłodszych bez wątpienia warto zwrócić uwagę na "Miffy w Zoo" (od 3 do 5 lat) - opowieść o wyprawie króliczki Miffy, i jej przyjaciół do Zoo na zabawę w poszukiwanie skarbu. Na festiwalu szykują się też huczne obchody 60. urodzin Miffy, które odbędą się 21 czerwca w kinie Luna. Kolejna propozycja dla najmłodszych widzów to urocza historia "Muminki na Riwierze" (od 4 lat), które bez wątpienia wprowadzą w klimat lata i trzy zestawy krótkich filmów dla najmłodszych, w tym dokumenty dla przedszkolaków (od 3 i od 5 lat). Piękną i pełną magii historię będzie można zobaczyć w belgijsko-francuskim filmie "Raj dla ptaków" (od 7 do 10 lat). Główna bohaterka Cathy dostaje na urodziny dość kontrowersyjny prezent, mianowicie jajko do wysiedzenia. Sportowe emocje zapewni amerykański film "Mecz o wszystko" (od 9 lat) - to historia drużyny ugandyjskich chłopców, jedenasto- i dwunastolatków, która na przekór przeciwnościom losu dzielnie walczy aby zostać pierwszą w historii afrykańską drużyną, która weźmie udział w Mistrzostwach Świata Małej Ligii Baseballowej. W tej egzotycznej historii pojawi się także polski akcent - mali sportowcy trafią do Kutna, gdzie zagrają swój pierwszy mecz o wszystko. Na Festiwalu nie zabraknie także dobrego dokumentu dla dzieci - polski film "Królowa ciszy" (od 11 lat) Agnieszki Zwiefki, to poruszająca historia Denisy, romskiej dziewczynki, która mimo tego, że nie słyszy, kocha tańczyć. Film zostanie pokazany na festiwalu dzięki telewizji HBO.

Młodzież również znajdzie na festiwalu wiele tytułów, które opowiadają o bliskich im problemach, pokazują złożoność współczesnego świata, poruszają i bez wątpienia nie pozostawią ich obojętnymi. Filmy dla młodzieży wybierała m.in. Młodzieżowa Grupa Programowa - 8 nastoletnich selekcjonerów.

Premierowo pokazany zostanie holenderski film "Książe" (od lat 14) - opowiedziana z solidną domieszką ironii i groteski historia grupy kolegów, którzy snują się bez celu, podkładają petardy, marzą o dużej kasie i całowaniu. Jednym z nich jest 17-letni, czarujący Ayoub, na zabój zakochany w dziewczynie dzielnicowego twardziela - Laurze. Podobnie premierę będzie miał meksykański Güeros (od 14 lat),uwodzący film drogi, prezentujący różne oblicza Meksyku oraz holendersko-duńska produkcja "Nena" (od 14 lat) - poruszająca historia ekscentrycznej nastolatki i jej niepełnosprawnego ojca.

Na szczególną uwagę zasługują także dwa dokumenty: amerykański "Teenage - skąd się wzięły nastolatki" (od 12 lat), a także australijski "Mam 11 lat" (od lat 10).

W ramach dziecięcych olśnień swoje ulubione filmy z dzieciństwa zaprezentują wokalistka Marika i aktor Rafał Maćkowiak. Nie zabraknie także urozmaiconych wydarzeń towarzyszących - spotkań, wystaw, warsztatów. We współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Duńskim Instytutem Kultury odbędą się warsztaty: "Reżyserowanie dzieci", a także dwa seminaria: "Casting małych aktorek i aktorów" i "Trudne tematy
w filmach dla dzieci i młodzieży".

Z racji rosnącego zainteresowania festiwalem prezentacje filmów odbędą się w tym roku aż w trzech kinach: Multikinie Ursynów, Kinie Luna oraz Kinie Wisła. Bilety w cenie 12 zł są już dostępne we wszystkich trzech kinach.

Oficjalny spot 3. edycji festiwalu:

https://www.youtube.com/watch?v=OdOkSigvp4U&feature=youtu.be

Szczegóły programu na stronie: www.kinowtrampkach.pl


opublikowano: 2015-06-01
Komentarze
Polityka Prywatności