aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa w Dębicy i Rzeszowie

Około 350 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Dębicy i Rzeszowa weźmie udział w praktycznych zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Tematem spotykania będzie odpowiedzialność karna za przestępstwo. Odbędą się również warsztaty z zatrzymania przestępcy. Zajęcia odbędą się w najbliższy czwartek 28 maja i piątek 29 maja 2015 r.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa utworzona została przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W zajęciach w ramach Akademii uczestniczy łącznie ponad 700. uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 6. miast regionu. Raz w miesiącu wykłady i zajęcia praktyczne organizowane są w: Rzeszowie, Łańcucie, Przemyślu, Dębicy, Jaśle i Krośnie.

Tematem najbliższych zajęć w Dębicy i Rzeszowie będzie "Młody człowiek - sprawca i ofiara przestępstwa". Podczas spotkania uczniowie będą mogli poznać problematykę odpowiedzialności nieletniego za czyn karalny i związanych z tym konsekwencji. Wytłumaczone zostaną też zagadnienia praw i obowiązków ofiary i sprawcy przestępstwa. Młodzi ludzie dowiedzą się jak zachować się obecności przedstawiciela służb mundurowych. Poznają niektóre powszechne typy przestępstw np. groźby karalne, naruszenie nietykalności cielesnej zarówno funkcjonariusza, jak i obywatela. Wykład na ten tematy przedstawi dr Andrzej Mucha, były prokurator, wykładowca WSPiA.

Dodatkowo słuchaczom Akademii przedstawiona zostanie symulacja czynności procesowych związanych z zatrzymaniem. W scence pokazującej zatrzymanie przestępcy swoje umiejętności zaprezentują studenci z Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego w WSPiA.

Zajęcia zakończy krótki test wiedzy dotyczący tematów poruszanych na poprzednich zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Test jest częścią konkursu dla młodzieży, w którym nagrodą jest wyjazd na finał policyjnej akcji Przystanek "PaT" na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Najbliższe zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbędą się w czwartek 28 maja 2015 r. o godzinie 14:00 w II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy.

Dzień później w piątek 29 maja 2015 r. zajęcia odbędą się w Rzeszowie, w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Wykład rozpocznie się również o godzinie 14:00.

Akademia

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu "Bezpieczna przyszłość". Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.

Podczas spotkań w ramach Akademii uczniowie będą mogli poznać wiele aktualnych zagadnień. Tematy zajęć związane są m.in. z przestępczością (w tym cyberprzestępczością) i jej skutkami, zasadami odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia oraz problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji w świetle prawa. Tematyka zajęć obejmie także zasady bezpieczeństwa w szkole, na ulicy, w podróży, w Internecie, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz problematykę praw autorskich. Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych, symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa oraz w zajęciach praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf (tzw. wykrywacz kłamstw).

Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa na zakończenie zajęć otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne.

Szczegóły dotyczące Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa można znaleźć na stronie www.mapib.wspia.eu.


opublikowano: 2015-05-28
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności