Im więcej czasu 10-letnie dziecko spędza przed ekranem telewizora, tym bardziej prawdopodobne, że będzie prowadziło podobny tryb życia jako dorosły. Zależność tę odnotowali naukowcy z University College London.
Badacze przez 32 lata monitorowali nawyki związane ze spędzaniem czasu wolnego w grupie 9,8 tys. osób urodzonych w 1970 roku w Anglii, Szkocji i Walii. Obserwacje rozpoczęto, gdy badani mieli 10 lat, a zakończono, gdy osiągnęli wiek 42 lat. Ilość czasu, który dzieci spędzały przed telewizorem, była określana na początku przez rodziców, a później przez samych uczestników.
W wieku 42 lat 1546 osób przyznało, że spędza codziennie przed ekranem telewizora ponad trzy godziny. 83 proc. z nich spędzało równie dużo czasu przed telewizorem w wieku lat dziesięciu.
Analiza dotyczyła nawyków dzieci przed upowszechnieniem smartfonów, tabletów i gier komputerowych. Wiele wyników badań wskazuje na szkodliwość spędzania przez dzieci czasu przed ekranem telewizora lub komputera. Wykazano m.in., że ma to negatywny wpływ na wyniki w szkole, relacje z rówieśnikami, a także sprzyja nadwadze i powoduje problemy ze snem.
U dorosłych osób, nawet tych aktywnych fizyczne, ilość czasu spędzanego przed ekranem ma z kolei związek z ryzykiem chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2.