aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

Ceramika dla dzieci

Warsztaty ceramiczne dla dzieci

Dzieci mają potrzebę wyrażania się przez kształt i kolor – to ich sposób na opowiadanie o swoich przeżyciach, wewnętrznym świecie, uczuciach i pragnieniach. Często nie potrafią mówić o tym za pomocą słów, wtedy glina pomaga im wydobyć to, co jest dla nich ważne. Praca z gliną jest dla dzieci świetną kreatywną zabawą, dzięki której odkrywają swoje możliwości i talenty, realizują fantastyczne pomysły, cieszą się tworzeniem rzeczy pięknych i niepowtarzalnych.

Pradawny rodowód lepienia

Tradycja lepienia z gliny sięga najdawniejszych czasów. W wielu mitologiach pojawia się wątek "stworzenia człowieka z gliny" - może dlatego niektóre użytkowe gliniane naczynia miały w różnych kulturach często ludzkie twarze. Tradycyjne sposoby ręcznego wykonywania przedmiotów z gliny, które pozostały niezmienione od wieków, różnią się w zależności od kultury (Japonia, Chiny, Afryka, Australia, Europa i Stany Zjednoczone). Połączenie rozmaitych metod, stylów i podejść daje nieograniczone możliwości formowania i zdobienia gliny, niezależnie od miejsca, w jakim jest wydobywana.

Dzieci pracują z gliną - korzyści z zajęć

Ceramika to dla dziecka bardzo twórcze doświadczenie, rozwój i zabawa, ale także doskonałe zajęcie terapeutyczne i relaksacyjne. To kontakt z ciekawym materiałem, odkrywanie jego możliwości, doświadczenie zmysłowe. Ręce "mówią nam", czy glina ma odpowiednią konsystencję, "podpowiadają" nam, jak ją uformować. Praca z gliną skupia, uspokaja, rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. Uczy koncentracji, cierpliwości, odpowiedzialności, planowania, współpracy. Pomaga rozwijać świadomość dziecięcych możliwości i wzmocnić poczucie własnej wartości. Dzieci dowiadują się, że mogą i potrafią - czasem uczą się akceptować porażkę.

Gliniana rzeczywistość zaczarowana - tematy zajęć

- poznawanie materiału,

- poznawanie technik i narzędzi,

- zdobienie,

- baśniowe kwiaty i inne rośliny,

- bajkowe zwierzęta,

- figurki bajkowych postaci,

- miseczki, talerze, łyżki, widelce i kubeczki,

- prezenty z różnych okazji,

- mozaika - praca wspólna,

- gliniane płaskorzeźby i podstawki,

- ozdobne "morskie" kafelki,

- biżuteria: koraliki, bransoletki i zawieszki,

- własne pomysły.

Lepienie, malowanie i wypał

Ceramika, którą będziemy robić na naszych zajęciach, polega na lepieniu z gliny ceramicznej, która później często będzie wypalana. Przy wypale trzeba stosować się do określonych zasad ceramicznych, więc wypalać będziemy pojedyncze, wybrane przez dzieci i specjalnie do tego przygotowane prace. Ceramikę wykonywać będziemy bez użycia koła garncarskiego i form odlewniczych. Jest to najstarsza i najbardziej prymitywna metoda, gdzie głównym narzędziem pracy są ręce. Do malowania będziemy używać angob i farb akrylowych, które pozwalają od razu widzieć to, co się namalowało. Prawdziwe farby i szkliwa ceramiczne wymagają większego doświadczenia, mają także w trakcie malowania inne kolory niż po wypaleniu oraz często toksyczne właściwości, dlatego nie będziemy ich stosować.

Warsztaty zostały laureatem w konkursie "Bomba pomysłów - Najlepsze zajęcia plastyczne" organizowanym przez portal MiMamo.pl

Prowadzenie

Wiktoria Rutkowska- Absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, instruktor rękodzieła artystycznego, czeladnik ceramiki dekoracyjnej. Obecnie studiuje Pedagogikę wczesnoszkolną z edukacją plastyczną na Uniwersytecie Warszawskim i realizuje Inną Szkołę Teatralną. Związana z Performerią Warszawy i Teatrem Węgajty.

Pała miłością do kultury ludowej - uczy się tańczyć, odwiedza warsztaty wiejskich mistrzów.
Fascynuje ją siła twórcza ukryta w człowieku i wszelkie możliwości jej wyzwalania. Lubi podróże w nieznane. Jeśli nie ma jej w okolicach Sztukarni to znaczy, że właśnie jest na jakiejś wyprawie:)

Najbliższe terminy

środy, godz. 17.00 - 18.00
zapisy przez Sprawną Rejestrację

Dodatkowe informacje

Wiek uczestników: 7-12 lat
Miejsce zajęć: Sztukarnia, ul. Lewicka 10, Warszawa
Najlepiej by dzieci były ubrane swobodnie, niekrępująco - w rzeczy, które mogą się pobrudzić.

Cena

pojedyncze zajęcia: 35 zł
cykl 4 spotkań: 120 zł
szkliwienie oraz dwukrotny wypał (przed i po szkliwieniu), płatny dodatkowo: 4 zł za jeden przedmiot

Regulamin płatności

Twórczy prezent - 5% zniżki na voucher na dowolne warsztaty



opublikowano: 2014-09-05
Komentarze
Polityka Prywatności