aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

7 porad - Jak wybrać kurs jezykowy za granicą?

logo small 314x107
Tag: kurs
Dział: edukacja

Nie podlega dyskusji fakt, iż kurs językowy to doskonała forma nauki języka obcego, jednak w jaki sposób wybrać najlepszą ofertę, czym się kierować decydując się na konkretną propozycję szkoły językowej? Wiele zależy od oczekiwań kursanta, bowiem nie każdemu zależy na tym, by odbyć kurs w miejscowości turystycznej, niektórzy preferują kursy w większym gronie, inni w mniejszym, jedni wolą wyjazd wakacyjny, inni poza sezonem urlopowym. Niemniej bez większych trudności można określić obiektywne, uniwersalne cechy, które wpływają na efektywność i atrakcyjność kursu – podaje Sprachcaffe.

Top 7 porad:

1. Cena kursu

Dla wielu osób istotna jest cena, jednak bacząc na cenę należy porównać ceny ofert tańszych z ofertami droższych kursów ale za to dłuższych, atrakcyjniejszych pod kątem metod nauczania itp. Na koszt kursu składa się wiele czynników. Poszczególne koszty wpływające na zawyżenie ceny kursu można ograniczyć wybierając się na kurs na przykład do mniej popularnej miejscowości, czy też wyjeżdżając jesienią. Kluczowym składnikiem ceny jest koszt nauki, na którym nie warto oszczędzać. O ile można przyoszczędzić na zakwaterowaniu, czy rozrywce, to na programie i jakości kursu nie należy oszczędzać. Cena kursu zwykle uzależniona jest od reputacji szkoły, kadry nauczycielskiej oraz intensywności zajęć i ich formy. Wiele tańszych kursów pomija opiekę indywidualną nad kursantem, bądź oferuje okrojony do minimum pakiet zajęć pozalekcyjnych, co w konsekwencji minimalizuje szanse na efektywność kursu w całości. Bez wątpienia nie warto pochopnie podejmować decyzję będąc kuszonym korzystną ceną, okazyjną promocją wyjątkowo tanią, gdyż może się okazać że w tej cenie nie zawiera się zbyt wiele.

2. Renoma szkoły językowej & jakość nauczania

Decydująca dla oferty wyjazdu językowego winna być szkoła, w której nauka ma się odbywać, jej metody nauczania, wymiar godzin oraz forma pracy z uczniem, tak poprzez zajęcia w grupie, jak i indywidualne. Istotne znaczenie winien mieć system motywacyjny oraz sposób sprawdzania nabytej wiedzy w trakcie kursu. W końcu wyjeżdżając na kurs mamy zamiar się nauczyć języka, nie tylko wyjechać, odpocząć i się pobawić, co jest także ważne dla efektywności samej nauki. Przeglądając oferty warto zwrócić uwagę na intensywność kursu, ilość poziomów nauczania, jak również długość kursu. Na rynku dostępne są kursy dwutygodniowe, miesięczne i roczne. Nie bez znaczenia dla wyboru kursu jest renoma szkoły językowej do której jesteśmy kierowani, opinie kursantów którzy już odbyli takowy kurs, czy rodzaj zakwaterowania i samodzielności kursanta w czasie pobytu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z poleconej nam oferty przez zaufana osobę, jednak kiedy nie mamy w swym otoczeniu nikogo, kto mógłby nam polecić konkretny kurs, warto przeanalizować konkurencyjne oferty.

Warto sprawdzić ile lat szkoła działa, ilu kursantów rocznie wysyła, w ilu państwach prowadzi swoje biura, opinie na forach/blogach/FB i najważniejsze do jakich organizacji należy. Mowa tu o międzynarodowych i prestiżowych akredytacjach, które sprawdzają poziom prowadzonych zajęć i stale monitorują sposób prowadzenia nauki. Najważniejsze akredytacje to m.in: ALTO, DIN, ACCET, FDSV, FELTOM, WYSE, ISO, English UK, British Council.

3. Program kursu

Wybierając kurs językowy jedną z ważniejszych kwestii jest dobór charakteru kursu, jego programu do własnych potrzeb. Różne szkoły oferują różny zakres materiału jaki jest przerabiany w czasie kursu. Prócz programu dydaktycznego, istotne znaczenie ma poziom kursu od podstawowego po zaawansowany czy specjalistyczny. Jeszcze przed wyjazdem warto sprawdzić harmonogram zajęć, ilość godzin dydaktycznych poświęconych na gramatykę, słownictwo, komunikację, jak również formę prowadzenia zajęć, sprawdzianów i pomocy dydaktycznych. Duży wpływ na jakość nauczania ma również kadra nauczycielska, która także warto sprawdzić.

4. Atrakcyjność oferty pozalekcyjnej

Na uwadze należy mieć pakiet zajęć rozrywkowych poza szkołą, które pośrednio mają na celu zanurzyć uczniów w kulturze języka, zapoznać z lokalnymi zwyczajami, miejscową ludnością. Integracja w czasie kursu językowego ma ogromne znaczenie, bowiem to właśnie dlatego kursy zagraniczne są skuteczniejsze od kursów stacjonarnych w Polsce, iż odbywają się w kraju, w którym dany język słychać nie tylko na lekcji w szkole, ale i poza nią, uczniowie obcują z językiem i są „zmuszeni” do jego używania poza zajęciami lekcyjnymi. Nie zapominaj, że program spotkań, zwiedzania i zabawy poza lekcjami w szkole jest integralną częścią kursu.

5. Lokalizacja kursu

Kursy językowe organizowane są w przeróżnych zakątkach świata, bardzo często w kurortach wypoczynkowych, co sprzyja wyjazdom wakacyjnym łączonym z nauką języka. Najbardziej oblegane terminy kursów to miesiące wakacyjne, jednakże w wielu miejscach chętnych na naukę nie brakuje wczesną jesienią, jak i późną wiosną. Im bardziej atrakcyjna lokalizacja tym kurs może okazać się ciekawszy, bowiem podczas pobytu jest czas zarówno na naukę, jak i zwiedzanie, zabawę, poznawanie kultury miejscowej i kontakt z „żywym językiem”. Decydując się na konkretną lokalizacje sprawdzić rodzaj zakwaterowania, bowiem nie wszystkie szkoły językowe oferują własne bursy i kwatery, czasem trzeba samodzielnie zadbać o wynajem mieszkania, pokoju. Nie rzadko za pośrednictwem szkoły językowej można znaleźć zakwaterowanie u miejscowych rodzin, co jest doskonałym rozwiązaniem, nie tylko tańszym ale i wspomagającym naukę języka.

6. Termin i długość kursu w czasie

Kwestia zakwaterowania ma ścisły związek z lokalizacją i sezonem turystycznym, bowiem w miesiącach letnich w kurortach nadmorskich trudno o tani wynajem. Poza tym należy się liczyć nie tylko z wyższymi cenami noclegu ale i rozrywek, wyżywienia, jak i tłokiem na ulicach, plaży, w zabytkach. Nie przepadając za gwarem warto rozważyć wyjazd poza sezonem, kiedy miejscowości te nie tracą swego uroku, a często i wakacyjnego klimatu, zaś odżywają w nich lokalne zwyczaje, panuje cisza i spokój bez kolejek turystów z całego świata, mieszanki różnych języków w sklepach i kawiarniach. W tym miejscu pora również zastanowić się nad długością pobytu. Im dłuższy pobyt, tym efekt nauki lepszy, niemniej nie każdy może pozwolić sobie na kilkumiesięczny wyjazd, nie tylko z uwagi na finanse. Optymalnym rozwiązaniem są kursy kilkutygodniowe, jednakże ostateczna decyzja należy do kursanta. Zazwyczaj cena kursu nie wzrasta drastycznie w przypadku dłuższych turnusów, tym bardziej warto rozważyć dłuższy pobyt z korzyścią dla umiejętności językowych.

7. Międzynarodowe środowisko kursantów

Zagraniczne kursy językowe charakteryzują się oderwaniem od języka ojczystego z jednoczesnym zanurzeniem w kulturze języka jakiego mamy zamiar się uczyć, głównie za sprawą międzynarodowego środowiska kursantów, którzy i tak nie porozumiewają się po polsku a we wspólnie znanym języku. Wymusza to na kursantach zaprzestanie rozmów w języku ojczystym z korzyścią dla rozwijania kompetencji komunikacyjnych w języku, który jedziemy doskonalić. Prócz wymiaru edukacyjnego kontakty, znajomości zawierane między kursantami mają też wymiar integracji międzynarodowej, budowania zespołu, grupy osób wymieniających się własnym doświadczeniem, poznających wzajemną kulturę różnych krajów. Bardzo ważne przy wyborze kursu jest to, jak wielu Polaków wybiera się do tej samej szkoły językowej. Im więcej rodaków tym gorzej dla nas, gdyż trudniej wyłączyć komunikację w języku polskim. Równie ważna jest organizacja szkoły i zajęć dydaktycznych. Jak duże są grupy kursantów i czy kursanci maja zapewnione zajęcia indywidualne oraz dopasowywany program pod własne potrzeby. Indywidualne podejście jest bardzo istotne, bowiem mimo testów kwalifikacyjnych trudno skompletować grupę osób o identycznych umiejętnościach językowych.

Polecamy również na stronę FAQ – Kursy językowe za granicą gdzie można przeczytać o wszystkich aspektach nauki języka za granicą. Zapraszamy!

opublikowano: 2014-08-20
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności