Ruszyła XIII edycja konkursu programistycznego Diversity skierowanego do uczniów szkół średnich. Zadaniem uczniów jest zaprogramowanie robotów do walki sumo.
Co roku uczniowie szkół średnich mają szansę sprawdzić swoje umiejętności w konkursie programistycznym Diversity organizowanym przez Motorola Solutions. W konkursie mogą wziąć udział trzy- lub czteroosobowe zespoły projektowe, w których jest co najmniej dwójka dziewcząt. Połączenie męsko-damskich sił oraz świeże pomysły młodych ludzi przynoszą zaskakujące rozwiązania. W wielkim finale zaprogramowane przez uczniów roboty Mini-Sumo ścierają się w prawdziwej walce.
Piękna strona informatyki
Rywalizacja ma na celu zainteresować młodzież, a w szczególności dziewczęta, naukami ścisłymi i technicznymi, takimi jak matematyka, informatyka, telekomunikacja, automatyka czy robotyka. Zainteresowania wykształcone podczas nauki na poziomie szkoły średniej bardzo często prowadzą do podjęcia studiów, a następnie pracy związanej z tym zainteresowaniem. Dlatego konkurs Diversity kierujemy właśnie do uczniów - wyjaśnia Jan Mitkowski, starszy inżynier oprogramowania Motorola Solutions, koordynator konkursu Diversity 2014. Naszym celem jest także zmiana wizerunku stereotypowego "informatyka" i obalenie powszechnego mitu mówiącego, że inżynier, informatyk to mężczyzna. Dzięki angażowaniu kobiet w prace zespołów projektowych w konkursie Diversity pokazujemy piękniejszą stronę informatyki (i nauk technicznych) - dodaje Mitkowski.
Międzynarodowa rywalizacja
Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy z nich polega na stworzeniu walki dla robota Mini-Sumo, rozwiązaniu zagadki algorytmicznej, zaprojektowaniu wyglądu robota oraz prezentacji zespołu. Wybrana szesnastka otrzymuje roboty Solarbotics Sumoware Mini-Sumo, z którymi, po zaprogramowaniu swoich algorytmów, musi stawić się w Krakowie podczas finału. Zaprogramowane przez młodzież roboty ścierają się na macie w zawodach Mini-Sumo. W tym roku, po raz pierwszy, konkurs zyskał międzynarodowy zasięg. W finale najlepsze polskie drużyny młodych programistów będą rywalizować z zespołami z Czech.
Konkurs Diversity łączy naukę, współzawodnictwo i dobrą zabawę. Przyszli programiści dzięki konkursowi mają okazję zdobyć nie tylko pierwsze doświadczenie, ale także cenne nagrody. Rejestracja i zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do końca lutego 2014. Szczegóły dotyczące konkursu i regulamin znajduje się na stronie www.diversity.pl.
Najważniejsze daty konkursu:
do końca lutego 2014 - rejestracja zespołów i oddanie prac pierwszego etapu
31.03.2014 - ogłoszenie finałowej szesnastki
do końca maja 2014 - przesłanie prac drugiego etapu
12-13.06.2014 - finał konkursu wraz z zawodami robotów Mini-Sumo
strona www: www.diversity.pl