aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Edukacja w Szwajcarii i w Polsce

Dział: edukacja

Szwajcarzy wysyłają 2/3 uczniów do szkół zawodowych i mają przy tym niecałe 4 proc. bezrobocia. Szwajcarskie firmy finansują ok. 66 proc. wydatków na badania nie mając przy tym zachęt podatkowych.

Szwajcarzy mają się czym pochwalić. Ich wydatki na badania i rozwój stanowią ok. 3 proc. PBK. O takim poziomie Polska może jedynie marzyć. Nakłady w Polsce na koniec 2012 r. wynosiły u nas zaledwie 0,9 proc. PKB. Tak źle wypadamy m.in. przez niski udział sektora prywatnego w wydatkach na ten cel, który na koniec 2012 r. wynosił zaledwie 0,32 proc. PKB.

Tymczasem w Szwajcarii dwie trzecie wydatków na badania pochodzi z prywatnego sektora. Wprawdzie przedsiębiorcy nie mają specjalnych zachęt podatkowych, by inwestować w badania i rozwój, ale aby utrzymać konkurencyjność nie szczędzą środków na projekty i programy badawcze. Większość funduszy pochodzi z sektorów chemicznego, farmaceutycznego, metalurgicznego i elektronicznego.

Do tego wyższe szkoły zawodowe koncentrują się na badaniach, które mogą mieć zastosowanie w przemyśle. Wspieraniem badań zajmują się też dwie państwowe instytucje Swiss National Science Foudation i Commission for Innovation and Technology. Pierwsza z nich od 1952 r. wspiera młodych naukowców, odpowiada też za krajowe projekty badawcze. Druga od ponad 60 lat usprawnia przepływ wiedzy i technologii pomiędzy uniwersytetami i przedsiębiorstwami.

Na sukces szwajcarskiej gospodarki składa się też tamtejszy dualny system kształcenia. Teoretycznie jest on podobny do polskiego, ale to tylko teoria. Po szkole podstawowej w wieku 16 lat młodzi Szwajcarzy wybierają ścieżkę kształcenia akademickiego lub zawodowego. Od Polaków odróżnia ich to, że zdecydowana większość, bo aż 2/3 wybiera szkołę zawodową, w której gro czasu stanowi nie czas spędzany w ławkach, a praktyki w firmach.

O ile kilka lat temu głosy kwestionujące sens masowego kształcenia polskiej młodzieży na studiach wyższych były dość rzadkie, teraz już nawet politycy namawiają uczniów, by zamiast liceów i uniwersytetów wybierali szkoły zawodowe.

Problem został dostrzeżony, bo mimo wysokiego bezrobocia, wielu przedsiębiorców i inwestorów narzeka, że znalezienie wykwalifikowanej siły roboczej w Polsce to problem. Według badań prawie 60 proc. naszych rodaków uważa, że dyplom ukończenia studiów ma niską wartość na rynku pracy.

Szwajcaria tak skonstruowała swój system, by po ukończeniu szkoły zawodowej osoba, która chce iść studia miała taką możliwość. Zresztą Szwajcarzy chwalą się swoimi top managerami i biznesmenami, którzy zaczynali od praktyk zawodowych w firmach.

Handel pomiędzy Polską a Szwajcarią

Szwajcaria zajmuje 23 miejsce jako partner handlowy Polski. W 2012 r. nasze obroty wzrosły o prawie 3 proc. i wyniosły ponad 2,4 mld euro.

Szwajcaria należy do największych inwestorów w naszym kraju. Według danych NBP kraj ten zajmował 12 miejsce na liście największych inwestorów zagranicznych w 2011 r. Jedną z ostatnich inwestycji jest otwarta na początku stycznia nowa fabryka firmy Ronal. Producent felg albuminowych wydał na nią 500 mln zł. W zakładzie w Wałbrzychu zatrudnionych ma być prawie 500 osób.


opublikowano: 2014-01-27
Komentarze
Polityka Prywatności